Yulaf Ezmesinde Gluten Var mı?

Çok enteresandır ki çılgınlar gibi glutenli ve glutensiz iki dünya yarattık biz evimizde. Gluten aldığımız zaman vücudumuzun yaşadığı şoku görmeniz lazım. Akıl alır gibi değil. Gaz sıkışması, beyin bulantısı, hafif sarhoşluk hissi, bağırsaklarda ki o bitmeyen hareketlilik ve karın ağrısı. Oyyyyyy!

Gluten tüketmediğimiz için kahvaltılar da ki müslilerde biraz yalan oldu gibi. Neyse yulaf ezmesi aldım ve müslimi kendim hazırlayayım dedim. Ama aldığım yulaf ezmesinin üzerinde eser miktarda gluten içerebilir yazınca başladım araştırmaya.

Bildiğim tüm her şey belki de o anda çöp olacaktı. Çünkü ben yulaf ezmesini glutensiz kategorisinde biliyordum. Eeee nedir bu paketin üzerinde yazan eser miktardaki gluten olayı öyleyse?

Yulaf Ezmesinde Gluten Var mı?

Araştırmalarım neticesinde geldiğim sonuç ise şöyle; yulaf doğal olarak gluten içermese de genellikle buğday öğütülen değirmenlerde işlendiği için gluten içermektedir. Glutensiz olduğundan emin olmadığınız taktirde yulaf tüketmemenizde fayda vardır. Glutensiz tahıllar, insan tüketimine uygun olacak şekilde işlenirken -yulafın öğütülmesi yada pirincin paketlenmeye hazırlanması bu işlemlere örnektir- fiziksel yapıları değişmekte ve enflamatuvar reaksiyonlara neden olma riskleri artmaktadır. Bu yüzden bu ürünleri de yine de ölçülü bir şekilde tüketmekte fayda var sevgili arkadaşlar…

Hep dediğim gibi yine denge en önemli konumuz. Hiç bir şeyin ölçüsünü kaçırmaya gelmiyor bu hayatta. Yulaf kepeğinin üzerinde glutensiz bile olsa bedenimize fazlaca yüklenmemek en doğrusu.

Benim kullandığım glutensiz yulaf ezmesi güzel gıdanın ürünü. guzelgıda’nın sitesinden yulaf ezmesini güvenerek sizde temin edebilirsiniz. Ben kakao ve hindistancevizi yağını falan da hep oradan alıyorum. Keşke fiyatları biraz daha ekonomik olsa dediğim çok oluyor. Belki buradan sesimizi duyarlar da biraz da bize indirim yaparlar değil mi 🙂

Sizde güvenerek guzelgıda adresinden yulaf ezmesi ve kakao yu gönül rahatlığı ile oradan satın alabilirsiniz. Bu arada küçük bir dip not eklemek istiyorum;

Dışarı da yani marketlerde satılan çoğu kakaonun içerisinde de eser miktarda gluten vardır yazmaktadır. Satın almadan önce lütfen dikkatlice okuyunuz.

Sevgiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here