Yıkanabilir Bebek Bezleri Nasıl Kullanılır?

Dolar almış başını gitmiş bir ara 7’leri görmüştük de sonrasında birazcıkta olsa inebildi aşağılara. bugün ki dolar kuru 6,46. Az mı bence 2 ay öncesine göre haylice çok. Doların artmasıyla birlikte Cezmi Kalorifer’inde paylaştığı gibi tuvalete gitmek bile lüks haline geldi.Şaka değil gerçek. Bugün markete gittiğinizde 32 li tuvalet kağıdının rahatça 60 lira olduğunu görebilirsiniz. Ama duyduğuma göre bunlar daha iyi günlerimizmiş. Tuvalet kağıdının bile en az 80 lira olacağı söylenmekte.

İnternetten Prima 60 lı bebek bezi fiyatlarına baktığım zaman 60 liraya indirimli fiyatını görebilmekteyim. Dikkatinizi çekerim; “İNDİRİMLİ FİYAT” 

Çünkü bezlerin fiyatları 80 lira civarlarında dolaşmaktadır.

Hayatımda çocuklarımın hiç birine ne Prime ne Sleppy, ne Huggies kullandım. Prima karşı tiksinmem ise İlay’a hamile kaldığım zamanlarda başladı. İyi ki kokusu midemi bulandırmış ki bu yola girmişim. İlay’a ilk doğduğu ay için organik bebek bezi aldım. Sonrasında verdiğim ücretlere acıyarak hemde yıkanabilir bezler kadar tatmin ediliciği de olmadığı için, ayağım kırıkken ve İlay tam 40 günlükken yıkanabilir bezlere kendi transferimi sağladım.

Yapamazsın, edemezsin, uğraşamazsın diyenlere de resmen kulaklarımı tıkadım. Hem organik bezlerden arttırdığım parayı kenara atacaktım hemde çocuğum doğal saf kumaşlara çişini yapacaktı. Bilmeyenler için yıkanabilir bezlerin çocuklar üzerinde ki olumlu etkilerine biraz da olsa değinmek istiyorum.

ŞTE YIKANABİLİR BEBEK BEZİ KULLANIMI İÇİN 10 NEDEN;

1. Pişiğe yol açmaz,

2. Alerji yapmaz,

3. Bakteri barındırmaz,

4. Hijyeniktir,

5. Kimyasal jel içermez,

6. PVC, BPA, Naylon gibi kanserojen madde içermez,

7. Tuvalet eğitimine yardımcı olur,

8. Kolay temizlenir, leke tutmaz, çabuk kurur,

9. Sertifikalı kumaşlarla üretilmiştir,

10. Çevre dostudur.

Yıkanabilir bebek bezlerinin beni en çok cezbetmesinin en başlıca sebebi, diğer hazır bezler gibi çevreyi kirletmiyor oluşuydu. Gerçi organik bezlerinde çevreyi kirletme durumu hiç bir şekilde mümkün değil ama sonuçta yine de bezden bir dağ oluşmasını engellemiş oluyorsunuz.

Bir bebek özellikle en baslarda günde ortalama sekiz kez bez değiştirebiliyor. Bu da haftada 60 kadar atılan bez anlamına geliyor. Bu durumda sadece birinci yaş doğum gününe kadar bir bebek için 3.000’in üstünde bez kullanıyoruz. Esasında bebeğimiz daha, çok ufakken onların dünyası için büyük bir çöp problemi yaratıyoruz. Bu bezleri kullandığımı söylediğim zaman ilk aldığım tepkiler; “zor olmuyor mu?”, ” nasıl uğraşıyorsun?” gibi sorular oluyor. Açıkçası kullanımları çok çok kolay ve bizi hiç zorlamıyor. Makinede yıkanabiliyorlar, hele bir de kurutma makineniz varsa işiniz iyice kolay oluyor. Ben en başta 18 bezlik bir setle başladım, bu yeterli oluyor. Daha da rahat olmak isterseniz 24 bezlik bir set almanızı tavsiye ederim. Günde 8-10 tane kullanılıyor. Yıkanması kurutulması 1-2 günlük bir döngü olduğu için bu sayı rahatça yeterli oluyor.

Kızım 40 günlükken yıkanabilir bezlere başladık ama kızım 14 aylık olduğunda karavana yerleşme kararı alınca, yıkanabilir bezlerde bir heves olarak kaldı. Uraz’da neden bilmiyorum ama hiç yıkanabilir bez deneyimi yaşamadık bebekliğinde. Daha şimdi yeni yeni yıkanabilir bezlere geçiş yapmış bulunmaktayız. Yıkanabilir bezlerle organik bezleri karşılaştırdığım anda da kesinlikle aradaki hem maddi hemde manevi farkı çok rahat bir şekilde fark edebiliyorsunuz.

Yıkanabilir bebek bezleri nasıl temizlenir?

İdrar kesinlikle ne hijyeniktir ne de antibakteriyel özellikte. Hatta vücuttan atıldıktan sonra inanılmaz bir hızla bakteri üremeye başlar üzerinde. Şayet kendi haline bırakırsanız içme suyunda bile bakteri ürer ki besi ortamı vazifesi gören çisli kakalı nemli bezde üstelik kapalı kapta haydi haydi bakteri küf mantar ürer. Hiç birsey yapmadan kapalı kovada bir kaç gün bekletmek başlarda sorun değil gibi gelse de zaman içinde özellikle (dikişli çok katlı iç bezlerden kullandığınızı fark ederek konuşuyorum) iç katlarda bu üremeye bağlı deformasyon ve emicilikte azalma görmeniz muhtemeldir. Yalnız hazır aldığımız iç bezlerin bir çoğu bambu vs antibakteriyel malzemeden olduğu için çoğu zaman böyle bir sorun yaşanmıyor. ben bez çişli de olsa kakalı da olsa suyun altından mutlaka geçirip arındırıyorum. İçim daha rahat ediyor böylelikle.

Yıkanabilir bezler nasıl bekletilir?

Tavsiyem kirli bezlerin bulunduğu kaba, sirkeli suyu ilave ederek ve her gün kovanın içinde bekleyen suyu değiştirerek max 3-4 gün bekletmenizi öneririm. Fikrimi sorarsanız bezleri her 2 günde bir yıkamanız. Bazıları da çişli bezi güneş ışığında kurutup o şekilde çamaşır makinasına atıyorlar. Bezleri kurutup bekletip yıkamanın sakıncası ise zaman içinde hem ısıya dayanıklı bakterilerde artışa sebep olur yıkadığınız 40-50 derecelerle hijyeni sağlayamaz hale gelirsiniz hem de yine bezin iç katmanları hava almadığı ve daha geç kuruduğu için bez arasında farkına varmadığınız küf ve mantar üreme ihtimalini çok artırmış olursunuz.

En uygun şekilde yıkanmış ve durulama suyuna sirke ilave ettiğiniz ve iyi kuruttuğunuz bezlerin bebeğin altını uzun süre ıslak da bırakmıyorsanız herhangi bir sağlık sorununa yol açma ihtimali çok düşük. Zira antibakteriyel iç bezlerde bakteri plak gibi bir tabaka oluşturup bezin emiciliğini azaltsa da yıkandığında  öleceği için tek zararı emicilik de zamanla azalma olacaktır bebeğe bir zararı olmaz. Ancak bezleriniz pamuk vb ise hem emicilik kaybının dönüşü olmaz (üreme kumaş dokusunda çürümeye sebep olduğu için) Hem de her seferinde yüksek ısıda kaynatma sonrasında ütüleme vb yapmazsanız zamanla pişik mantar idrar yolu enfeksiyonu gibi sağlık sorunlarına davetiye çıkarırsınız.

Benim nasıl bir rutin oluşturduğuma gelecek olursak, duşakabinin içerisinde bir arındırma kovası var bir de kirli bez kovası var. Önce kirlenen bezleri arındırma kovasının içerisine alıyorum ve orada banyo fiskeyesiyle bezi arındırıyorum. Sonra arındırılmış bez dorğ kirli bez kovasına gidiyor. Çiş olan bez içinde önce tazikli suyu açıyorum bezlerin tam üzerine sonra arınan bez doğru kirli bez kovasında ki yerini alıyor. Sonrasında da karbonat ve sirke döküyorum kirli olan bezlerinin üzerine.

Geçen haftaya kadar eşimde 10 tane yıkanabilir bez varken bugün itibari ile 15 yıkanabilir bezin sahibiyim. Yaklaşık 25 tane de iç bezimiz mutlaka vardır. Bezlerin durumuna göre ya her gün bezleri yıkıyorum ya da gün aşırı yani iki günde bir bezlerimizi yıkıyorum.

Yıkama programım ise 60 dereceye 1 saat.

Şuan için gelecek elektriği bilmiyorum ama çok şey fark edeceğini açıkçası sanmıyorum. En fazla +20_+40 lira arasında bir rakam faturaya yansıyacaktır. Olsun yansısın. Bebeklerimizin poposu bile sağlıklı olsun da 🙂

Tabi uygulamış olduğum bir rutin daha var ki, henüz geceleri yıkanabilir bez ile yatırmaya cesaret edemedim yavrularımı. Popoları kuru kalsın tüm gece rahat rahat uyusunlar istiyorum. Geceleri yatarken yıkanabilir bez yerine organik bez tercih ediyoruz.

Bezlerle ilgili genel bilgilerimi verdiğime göre, yıkanabilir bebek bezleri bölüm 2 ‘ye rahatlıkla geçebiliriz.

Sevgi ile kalın 🙂

 

2 YORUMLAR

  1. Damla hanım merhaba filozof anne sitesinde bir kaç yazışmamız olmuştu ev dekorasyonunuzu sormustum falan 🤗 instagramda da takip ediyorum sizi hesabım kapalı şu an dışardan bakıyorum. İstanbul a tasınacaksınız sanırım sebebini merak ettim doğrusu. Bir de eviniz çok hoş ve gösterişli nasıl bırakıp gideceksiniz 🤗

  2. Merhaba,
    Yenidogan bebegime 1 haftalikken ybbye basladim. Fakat idrar yolu enfeksiyonu gecirdi. Cok yaygin ve herkesin basina gelebilecek bir sey oldugunu biliyorum. Ama doktorun veya tanidiklarin aklina ilk gelen sey bebegin altinin islak kalmasi/kalmamasi sorunsali oldu. Yani “bebegin altinin islak kalmasi idrar yolu enfeksiyonuna davetiye cikarir” onermesi karsima cikti. Facebook ve instagramda ybb kullanan annelerden farkli sesler cikiyor. Ozellikle ybblerin bekletilmesi/yikanmasi asamalari icin. Mesela siz mutlaka sirkeli suda bekletiyormussunuz ve suyun altinda akitiyormussunuz. Ben de bu sekilde basladim ama baska hesaptaki bir anne de diyor ki suyla temas bakterilere davetiye cikariyor. Sirkeyle bulusunca daha cok bakteri olusuyor. Siz bu yonteminizle devam edip sonuclandirdiniz mi? Ve bu surec icerisinde cocugunuz idrar yolu enfeksiyonu gecirdi mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here