Süt İçmek Zararlı mı, Sütün zararları Nelerdir

Bunca yıl bildiğiniz tüm her şey belki de yalandı bilemezdiniz ki, ama artım yapılan uzun uzun araştırmaların sonuçları ortaya çıkıyor. Uzmanların ve özellikle süt satışını yapan insanların her gün EN AZ 2 BARDAK SÜT demesinin altında bir bit yenidiği olduğunu kim bilebilir, nasıl bilebilirdi ki?

Haydi şimdi her şeyi dökme ilmik ilmik araştırma zamanı…

İlk olarak anne sütünden başlayalım. Sütümüzün nasıl karalandığına, anne sütünün yokluğunda nasıl mamaya başlatıldığına bakalım. Anne sütü, bebeğin kalınbağırsağın da dost bakterilerin gelişmesine uygun bir ortam yaratan laktoz bakımından zengindir. Peki inek sütünde nasıl bir değişiklik mevcuttur? İnek sütü, bir bebeğin sindirmesine imkan bulunmayan protein tipleri ve antikorlar içerir. Bebek, inek sütü veya başka mamalarla beslenmeye başlandığı zaman bu maddeler bebeklerin bağırsaklarında mayalanma sürecine giremez. Mayalanma sürecine girmeyen bu mamalar ve içerisinde ki proteinlerde yavaş yavaş midede çürümeye başlar. Ne korkunç değil mi? Bu çürüme ise, bağırsakların bozulmasına ve florasının dengesinin değişmesine neden olur.

Bebek anne sütü kadar içeriği kapsamlı bir yiyecek ile midesini doldurmadığı içinde sürekli kendisini aç hissetmeye başlar. Çok geçmeden de sürekli kendisini aç hisseden bebeğe nişastalı ve et içeren şeyler yedirilmeye başlanır.

2-5 yaş arasında ki çocuklarının burunlarının sürekli akmasının bir nedeni de budur.

Her zaman söylediğim gibi yapay gıdalar çocukların gelişimlerini ne yazık ki altüst etmektedir. Çocukların sık sık boğaz enfeksiyonuna, grip olmaya ve burunlarının akıp zatürre olmalarının en büyük sebebi de et, nişasta ve süt ürünleri ağırlıklı beslenmesidir.

İnek sütü bizim vücudumuza girdiği anda asidik sindirim sıvıları sütün topaklaşmasına ve peynire benzeyen yapışkan bir maddeye dönüşmesini sağlar. Eğer bu olay sık sık yenilenirse, bağırsağımız ve midemiz ülser bile olabilmektedir.

Peki olaya hiç bu noktadan baktınız mı?

Yeryüzünde biz insanlar dışında, hiç bir canlı büyüdüğün de asla süt içmeye devam etmez. 

İnek sütü ve insan sütü arasında ki en büyük fark kazein oranlarıdır. Peki bu kazein vitamini neden var? Danaların boynuzlarının hemen oluşması için ve toynaklarının hemen büyümesi için. Peki sizin boynuzunuz ve toynağınız var mı? Yok! Eeee peki nedir bu ısrar inek sütünde?

Kazein yalnızca rennin maddesi tarafından parçalanırmış. Bu rennin maddesini, vücudun kazein ihtiyacı ile ortaya çıkan bir şey olduğu için bizim vücudumuz zaten üretemiyor. bu sebeple sindirilemeyen kazein vücudumuzda kalır ve zehir haline gelir. Sütün içerisinde ki radyoaktif bir element olan stronsiyum-90’la birlikte bulunur. Bu molekül yapısı kalsiyumunkine benzer ancak daha da büyüktür. Stronsiyum-90 bedenimize girdiği zaman kalsiyum moleküllerinin yerini alır. Bu sebeple süt içenlerin eklemleri büyümüş, kalça ve diz ile ilgili problemler çoooktan yaşamaya başlamıştır.

Alternatif tip ile yaşayan insanlar hastalıkların asıl sebebinin inek sütü olarak görürler. Alternatif tıbbı benimseyenlere göre; inek sütü ile beslenenlerin vücudu artık hastalıklara yol açan bakterilerin yuvası haline gelmiştir bile.

Bana soruyorlar;

” Tamam, süt içmeyeceğiz ve içirmeyeceğiz. Eee peki ne yapacağız? Kalsiyumu nereden alacağız?” 

  1. Kalsiyumu sütten alamazsınız. Buraya kadar yazdığım yazıları lütfen yeniden gözden geçiriniz. İyi yapayım derken bağışıklı sisteminizi hepten alt-üst ediyorsunuz.
  2. Kabuklu yemişler, lahana, havuç, kırmızı pancar, haşhaş tohumu ile de pek ala kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
  3. Sütten sonra en çok kalsiyum marulda, kaşar peyniri, (sindirimi bağırsaklarda için zormuş) kefir, lor da da oldukça yüksekmiş.
  4. İnek sütüne alternatif olarak keçi sütü içebilirsiniz. He içmeseniz çok çok süper olur. Ama çok bağımlıysanız ve illa ben bu sütü içeceğim diyorsanız bari keçi sütü için.
  5. Kuruyemişlerden kendi sütünüzü yaratabilirsiniz. Biz her hafta bademden, fındıktan ve cevizden süt yapıyoruz. Ve baya baya da severek tüketiyoruz. Deneyin. Tavsiye ederim…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here