Organik Ürünler Gerçekten Organik mi?

Geçenlerde siteme bir yorum gelmiş off biraz rahat olunuz 80 yaşında ki dedeniz organik gıdalarla mı büyüdü? Yok eskiden gluten mi vardı? Yok kavanoz kapağına kadar takmışsınız efendim diye 🙂

Güldüm sadece güldüm.

Sonra gökyüzüne baktım ve dedim ki, eskiden havada böyle uçakların arkasından bıraktığı çizgiler yoktu, asit yağdırmıyorlardı tepemize. Hava mis gibi kokar, yağmurun arkasından toprak kokusuna hayran kalırdık. Annemle cama çıkar koklar, koklar dururduk. Çok değil bundan belki 20 yıl önce bunları yaparken İstanbul’da yaşadığım zamanlarda toprak kokusu nerdeeee temiz havayı bile telaffuz edemezdik.

Nereden nereye?

Hayır. Kesinlikle organik olan ürünlerin gerçekten organik olduğunu düşünmüyorum. Ama o sertifikayı alabilmeleri için bir takım özen gösteriyorlar ürünlerine. Ve bu en temelinde diğer gıdalardan ayrılıyor. Bir tarafta kontrolsüzce büyütülen ürünler gıdalar var diğer tarafta da aylık olarak kontrollerinin yapıldığı, analizlerinin alındığı ürünler var. Şimdi iki çeşit ürüne bakıyorsun hangisi daha kıymetli?

Yalnız belirtmek istediğim bir durum var. Organik mi, doğal mı diye çeşitlendirdiğinizde kesinlikle doğal taraftarıyım. Çünkü aslında organik diye satın aldığımız ürünlerin tohumu hibrit tohum. Buda kısırlaştırılmış tohum demek oluyor yani kendisinden bir ürün daha vermeyen tohum. Kısır tohumu yendiği zaman çok yüksek ihtimal gdo gibi zarar veriyor vücudumuza ki hibrit tohumlar İsrail’in tohumları olduğu için de kısırlaştırıyor.

Daha net bilgi alabilmek için Google’dan arama yapabilirsiniz.

Ve tabi yağan yağmurlar da o kadar asit var ki, besinlerimiz üzerine yağıyor da yağıyor. Bu konuda acaba sera da yetişen yiyecekler daha mı iyi dedirtiyor insana. Ama tabiki değil. Sera da cam altında sebze üretiliyorsa bence pek zararı yoktur ama plastik örtüler altında üretiliyorsa bence çok zararlıdır. Burada dikkat etmek gereken husus seracılığın hangi şartlar altında gerçekleştiğidir.

Kelimelerimi biraz toparlamak istiyorum…

Gdo konusuna gelecek olursak, organik ürünler gdo’lu değil lakin hibrit tohumdur. Organik ürünlerin diğer ürünlerin en bariz farkı sürekli analizlerinin yapıldığı ve sürekli olarak denetimlerinin gerçekleştirilmesi diğer denetimsiz ürünlerden pek ala ayrılması demektir.

Bir de şu var, insanlar kendilerini nasıl rahat ve mutlu öyle yaşamalı. Kimisi de kazancının büyük bir çoğunluğunu yada belki hepsini gıdasına yatırmak isterken kimisi de evine arabasına yatırır. Biz dengeyi sağlıyor, arabamıza ve evimize yatırım yaparken aynı anda gıdamızı da temiz bulmaya çalışıyoruz.

Bu kadar ciddi hastalıklar kol gezerken etrafımızda, hava bu kadar kirliyken ve çevremiz de zararlı bir sürü gaz dolaşırken en azından beden temizliğimizi yapmalı ve gıdamızı mümkün mertebe temiz tutmalıyız. Bu özellikle çocuğu olan ebeveynler için çok çok önemli bir adım ve çocuklarının geleceği için yapacakları da en büyük yatırımdır.

Sevgiler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here