Mevsim Kutusu- Karaot Tohum Derneği

Mevsim kutusu, artık dünyadaki tüm üreticilerin ürettiklerinden umudumu kestiğim anda karşıma çıktı. Bu bir işaret dedim ve araştırmaya koyuldum.

Mevsim kutusu; yerel tohumlarla, mevsiminde üretilen sebze ve meyveleri, endüstriyel ve hiç bir işleme sokulmadan ve yine aynı gün tarladan toplandığı gün! tüketici için paketlenip kargo yapan minnoş bir firma 🙂 Ve olay sadece yerel tohumla size bir fayda sağlanmış olması değil. Sizin satın almış olduğunuz her şey aynı zaman da yerel tohumun desteklenmesi anlamında da muazzam bir önem arz ediyor. Yerel tohumun ekim ve dikiminin yaygınlaştırılmasına ve bu üretim yapan çiftçilerimizin yaşamlarını idame ettirmesini sağlıyor. ve tabi en çok önemlisi de siz ve çocuklarınız tarım ilacı olmayan yiyeceklerden yiyor ve bulabileceğiniz bence en sağlıklı ürünlere ulaşıyorlar.

Mevsim kutusunun marifetleri bu kadarla da sınırlı değil!

Mevsim kutusu, paketleme de poşet yerine karton kağıtlara sarıyor. Ve o kağıtları da naylon iplikler yerine pamuk iplikler ile örüyorlar. Yani bu bile düşünülmüş. Ne kadar harika değil mi? İşte buyrun paketleme şekilleri;

 

Poşetleme de kenarlara yapılan ipleri görüyorsunuz değil mi? Yapıştırma vs kullanılmamış direk olarak pamuklu iple dikilmiş. İşte işlerini ne kadar özenle yaptıkları belli, besbelli 🙂

Her zaman taktir etmişimdir işini Aşk’la yapan insanları. İşinizi aşkla yaparsanız aşk kadar güzel şeyler çıkartırsınız ortaya. İşte mevsim kutusu da öyle olmuş.

Mevsim kutusu, sebze ve meyveleri üretirken dağda otlayan keçilerin organik gübresini kullanmaktadır. Ve yine bir şey daha var ki o da doğa da yaşayan diğer canlılara da saygılı yaklaşımlarda bulunuyorlar. Belki bilirsiniz organik tarım yapmak kimyasal ilaçlar kullanılmadan oldukça zor. Mevsim kutusu da tabi ki kimyasal ilaç kullanmıyor ve böcek, mantar, solucan gibi canlıları onları yok etmeden doğal yöntemler kullanarak onları uzaklaştırmayı tercih ediyor.

Bu doğal yöntemlerde, sarımsak, ısırgan otu, acıbiber, sirke ve külsuyu gibi teee atalarımızın uyguladığı yöntemlerdir.

İnanılır gibi değil dimi? Evet haklısınız. Başlarda bende inanmakta zorlandım 🙂 Ama enineboyuna araştırınca firmayı şuan için hiç bir olumsuzlukla karşılaşmadım.

Mevsim kutusunun kontrollerini kimler sağlıyor?

Mevsim kutusu, Karaot Tohum Derneği‘nin üreticileri tarafından üretilen meyve ve sebzeleri bizlere sunar ve aynı dernek tarafından denetlenir.

Peki Karaot Tohum Derneği kimdir?

TORBALI’YA bağlı Karaot Köyü’nde Türkiye’de çiftçiler tarafından kurulan ilk dernek olma özelliğine sahip bir dernektir, Karaot Tohum Derneği. Ve ilk olarak; İzmir İl Tarım Müdürlüğü, Torbalı Belediyesi, İzmir İli Çiftçi Örgütleri Güçbirliği Platformu ve Slowfood Çeşme-Alaçatı Birliği yerel tohumların yaşatılması için ortak bir çalışmaya imza attı. ‘Yerel tohumlar yaşasın, çoğalsın, sağlık, çevre, köylü, tüketici korunsun, yerel tohumunu getir değişelim’ sloganı ile hazırlanılan Torbalı Tohum ve Tarım Şenlikleriyle ilk olarak sesleri duyuruldu. Türkiye’de ilk kez yapılan şenliğe basın mensupları da oldukça ilgi gösterdi.

Mevsim Kutusunun olmazsa olmazları nedir?

1. Mevsim kutusu üreticileri sadece yerel tohumlar kullanır.
2. Üreticileri tohumundan hasadına kadar karaot tohum derneği üyeleri denetler.
3. Tüketiciler istediklerinde kendilerine gelen gıdayı üreten üreticiler ile doğrudan iletişim kurabilir.
4. Yerel tohumlar, ekolojik tarım yöntemleri ve sağlıklı gıda bakış açısı uygun olmayan hiçbir üreticiyle üretim yapılmaz
5. Üretim ve paketleme alanları her zaman ziyaret edilebilir

Yani Mevsim Kutusu Türkiye için hazine kutusu gibi bir şey 🙂

İsrail tohumlarının bu kadar revaçta olduğu ve köylü halkımızın bile “Ne var yani tabi ki zirai ilaç kullanıyoruz” dediği bu zaman da Mevsim Kutusu bulabileceğiniz en iyi üretici topluluğu!

Fiyatı şuan da indirimde ve 95 liraya bir kutu gönderiyorlar.

Başlarda fiyat politikası acaba fazla mı? dedirtse de bence parasını kuruşu kuruşuna hak eden bir firma.

Yolunuz açık şansınız bol olsun bu uğurda.

Umarım kalitenizden hiç bir zaman ödün vermezsiniz.

Çocuklarımızın geleceği sizlerin elinde…

Sevgiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here