Medine Hurması veya Medjoul Hurma Gdo’lu mu?

Pazarda, marketlerde, şarküteri de ve hatta küçük bakkallarda bile medine hurmaları almış başına gitmiş. Eeee nereden geliyor bunca hurma? Ağaçta mı yetişiyor yoksa bunda da bir oyun var mı? Hadi bakalım bir düşünce fırtınası kopsun gitsin…

Şekersiz hayata başladığım andan itibaren evimizde eksik olmayan hurmalardı. Ama sonra dedim ki yani eskiden olmayan bu hurmalar nasıl bu kadar türedi?

Anneannem hacca gitmişti ve bize oradan hurma getirmişti. Hiç böyle değildi ne şekli ne de tadı. Yani bir kere bunlar teee Medine’den ithal değil mi? Buraya gelene kadar ne kadar kimyasala bürünüyor, tohumuyla oynuyorlar falan filan neyse artık hepimiz düşünüyoruz değil mi?

Artık hurma yemiyorum. Medjoul hurma ve Kudüs hurması da GDO’lu sınıfa girdiğini artık hepimiz öğrendik. GDO’lu olmayan bir çeşit hurma varmış o da medine hurmasıymış- mış-mış-mış!

İnanmıyorum!

Balık baştan kokar ya öyle bir şey işte.

Bir kere Medjoul ve Kudüs hurmasında GDO var dediler mi dediler. Eeee gerisi ne peki? Yok gerisi yok.

Ülkemizde o kadar çok kurutulmuş meyve seçeneği var ki! Yazın hele biliyorsunuz cennet. Meyve cenneti yaşıyoruz ülkemizde. Alın kilo kilo meyve, koyun güneşin altına kurutun. Olmadı mı 120 derecenin altında koyun fırınınıza kurutun. Ohhh mis gibi.

Hurma’ya mı kaldınız? Yok.

Yemeyin. Yedirmeyin.

Hurma yemek Müslümanlıkta farzdı sanırım yani sadece sanıyorum ama hal böyle olunca nasıl elde edildiğini bilmediğiniz hurmayı ben olsam yemez, hurma seçeneğimi yine yemesi iyi olan zeytine çevirirdim.

Uçuk bir örnek oldu farkındayım 🙂 Ama hurma da ki GDO olayı benim canımı fazlaca sıktı. Odaklanamadım. Size anlatmak istedim. Daha detaylı da bilgi almak isterseniz lütfen Google’layın. Sağlığınız bence her şeyden daha önemli.

Sağlıkla kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here