Kombu çayı nedir? Şekersiz Kombu Çayı Nasıl Yapılır?

Şimdi ilk olarak bu mucizevi çayın ne işe yaradığına bir bakalım mı?

Kombucha, çayın fermante edilmesiyle ortaya çıkan, bakteri ve mayaca zengin, şeker, bazen meyve suları ve baharatlarla zenginleştirilebilen (marketlerde çoğunlukla bu şekilde satılmakta) bir tür içecek olarak nitelendirilebilir.

Kombu çayı, mayalı çay ve mantarlı çay olarak da ifade edilen kombucha mayalanma sürecinde bakterilerin bir araya gelmesi ile mantar benzeri bir form oluşturmaktadırlar. İlk demlemenin “anne mantar” denen ilk SCOBY ile sağlandığı, sonrasında her demlemede bir yavrunun ortaya çıktığı kombucha sürekli çoğalma eğilimi göstermektedir.

Biliyorsunuz ki bizim evde şeker yok. Yok denilecek kadar az falan değil baya baya yok. Hatta eve gelen misafirler gidip konu komşudan falan istiyorlar şekeri. Evet iş ciddi olarak tam olarak da bu boyutta. Kombu çayını yapmayı o kadar isterken kesinlikle önümü bu şeker olacak sinsi şey kesip kesip duruyordu. Çünkü kombu çayının içerisine koyulan mantar şeker ile besleniyordu. Neden nasıl bilmiyorum. Aklımın almadığı tek nokta da bu aslında. Şekerle beslenen bir mantar bize nasıl şifa olabilir ki?

Prebiyotik bakımından zengin olan bu şifalı içeceği evde yapmak isterken şeker mevzusunun galip gelmesine izin veremezdim. Neyse instagramdan güvenilir bir hesaptan kombu mantarı siparişi verdim. Neyse bir kaç güne geldi kombu mantarımız çayı ile birlikte. Önce bir kaç gün kendimi bu işe başlamak için hazırladım. Bir kaç hafta sonra internetten ve bilir kişilere de sormam sonucunda herkesler bana “Aaaa asla olmaz. Kombu çayı mantarı şeker ile besleniyor. 50 gr bile olsa şeker koymak zorundasın” dediler. Tabi bende onlara ” Yeaaa demek öyle. Hiç mi şans yok?” falan filan derken, sorduğum kişiler, beynimde dönen tilkilerden habersiz planlar ve programlar yapmıştım bile çoktan aslında.

Neyse bir akşam saati, aldım elime İpek Hanım çiftliğinin organik balını. 2 Yemek kaşığı koydum demlenmiş ve soğumuş yeşil çayımın içine, üstlerini de örttüm temiz bir havlu kağıtla. 3 litrelik kavanozu koydum karanlık, sessiz ve loş ortama. Kombu çayım artık beklemek için hazırdı.

1.gün: Tık yok.

2.gün: Tık yok.

5.gün: Hafif bir köpüklenmeler falan başladı kavanozun üst kısmında. Beni aldı bir heyecan sormayın. Onca para verip aldığım kombu mantarını bir deneye sokmuştum. Şöyle bir ihtimal vardı. Eğer mantar şekersiz kalırsa aç kalır ve ölebilirmiş. Yani bu bal olayı tutmazsa mantarımı da kaybedeceğim ve belki de bir daha bu işe hiç bir zaman girişemeyeceğim.

6.gün: Köpüklenmeler çok daha belirgin olmaya başladı.

7. gün: Veee beklenen mantar yavrusu oluştu. Çok net çok duru bir görüntüsü vardı. Ama bir kaç gün daha beklemek istedim. Genel olarak tariflerde 8-15 gün diye geçiyor bekleme süresi. Ama ortamın sıcaklığına göre de değişiyormuş mantarın oluşma süresi. Ee malum biz Antalya sıcağında kavrulurken mantarın 15 gün oluşum için beklemesi de çok saçma olurdu değil mi?

9. Gün: Mantarımız oluştu. Bu gece süzdük. Ve ben bir bardak aldım bile. Ohhh keyifle içiyorum. İnsanın bir şeyler üretmesi ve ürettiği şeyleri sağlıkla içmesi kadar zevkli bir şey yok.

Kombu çayını ilk gördüğümde “Aaa küflenmiş. Tüh yazık olmuş.” dedim. Ama meğer doğal bir süreçmiş. Hemen bilirkişilere görselli mesaj attım ve çayımın çok güzel olduğunu ve mantarların harika göründüğünü söylediler. Demek ki oldu bu iş 🙂

Demek ki imkansız diye bir şey yokmuş. İstedikten sonra gerçekten her şeyin olması mümkün. 2 kaşık organik bal ile pek ala kombu mantarı da üretilebiliyor. Artık kesinlikle şekersiz kombu çayı yapamazsın imkansız diyenlerde cevabım hazır 🙂 Yaptım oldu…

Şimdi elimde var iki tane mantar. Bu sefer kombu mantarımı 1 yemek kaşığı bal ile mayalanmaya bırakacağım. Bir kavanoz yeşil çaylı kombu çayı yapacağım, bir kavanoz siyah çaylı. Ohhhhh bağırsaklarımız yaşadı 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here