Kahve Kanser Yapar mı? Starbucks, Kurukahveci Mehmet Efendi ve Diğerleri

Dün bir haber okudum eminim sizde okumuşsunuzdur;

“Drımm drııımm drımmm. Starbuck’s kanser yapıyormuş”. Kaliforniya artık Starbucks kahve kutularının üzerini de; ” Dikkat kanser yapar!” yazacakmış. Habere bak habere.

Duramadım. Hemen başladım haberin önünün arkasını her şeyini araştırmaya. Tesadüf o ya, o gün de kahvem bitmiş iki sokak ötede ki Starbucks’dan kahve aldırmaya göndermiştim Berkan’ı. Evde iki paket kahve ve önümde duran ” Aman ha sakın içme kanser yapar” ibaresi. Nasıl duracağım şimdi nasıl hareket edeceğim belli değil. Düşündüm taşındım ve önce doğruluk payını kesinleştirmeye çalıştım.

Dünya Sağlık Örgütü Kahvenin yüksek ısıda kavrulmasıyla ilgili ne söylüyor?

Dünya Sağlık Örgütü 2016 yılında kahveyi olası karsorojenler listesinden çıkardı. Bu kararı alan komitede olan Dr. Wilson kahve akrilamid ilişkileri, kahve ve kanser ilişkileri üzerine çalışmaları olan bir araştırmacı. Dr. Wilson’ın araştırmalarına göre kahveyle kanser arasında olumsuz değil olumlu bir ilişki var hatta Dr. Wilson şöyle diyor: günde bir fincan kahve kanseri uzak tutar (A cup of coffee a day may keep cancer away.). Dr. Wilson kahvenin özellikle karaciğer kanseri riskini azaltıcı etkisi olduğunu düşünüyor. Bunu da oksidatif stresi azaltıcı yani antioksidan etkisine bağlıyor. Kahvenin vücudun insülin mekanizması üzerinde de olumlu bir etkisi var ve bu şekilde tip 2 diyabet riskini de azaltıyor.

Bir Amerikan haber sitesinde ise kahve çekirdeğinin fazla kavrulmasıyla ilgili;

Johns Hopkins Üniversitesi’nden Dr. Bruce Y. Lee günde bir fincan kahve içenlerin kahveyi bırakmamaları gerektiğini ama fazlaya kaçanlarının alışkanlıklarını minimuma indirmeleri gerektiğinden bahsediyor. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi bunun da fazlası zarar işte!

<h1> Kahvede oluşan Akrilamid nedir? <h1>

▪ Kahve çekirdeklerinin kavrulması nedeniyle kahvede akrilamid oluşuyor.
▪ Kahve nedeniyle vücudumuza giren akrilamid miktarı çok çok az.
▪ Akrilamid, ekmek, unlu mamuller, patates kızartması gibi yiyeceklerde çok daha fazla var.
▪ İyi ki de düşük karbonhidratlı besleniyoruz, ekmek yemiyoruz ve hayatımızda kızartma hiç yok.
▪ Kahve tüketiminin azı vücuda çeşitli açılardan yarar sağlıyor, fazlası ise çeşitli açılardan zararlı olabilir.

Bu arada sizde araştırma yapmadan söylemek istiyorum. Tüm kahveler 180 derecenin üzerinde kavruluyor. Belki 200 ü bile geçiyordur. Starbucks’ın kahveleri zaten zifir gibi. Filtresi de, espresso’su bile zifir bile simsiyah. Bildiğiniz ben kanserim diye dolanıyor etrafta. Ben kahvefabrikasından alıyorum kahvelerimi ama ciğ kahve çekirdeği alsam daha hayırlı olacak belki de bu saatten sonra. Düşünülmeli bence.

İlay’a hamileyken tamamen midem kahveden bulanmıştı ama Uraz’dayken işler tamamen arap saçına dönmüştü. Her gün canım deli gibi kahve çekiyordu. Sebebi yok aslında. Nefret ettiğin şeyi canın çekermiş ya benimde öyle olmuştu.

Pişman mıyım? Çok pişmanım. Gece gözlüme ne zararlar vermişim.

Günde 1 fincan kahveden fazlası artık lüzum değil. İçmesem de olur.

Aman deyim dikkat!

Oyuna gelmeyin. Sağlığınızı çöpe atmayın.

Starbucks, Kahve dünyası, Mehmet efendi Türk kahvesi vb. vb yani tüm kavrulmuş kahveler kanser yapıyor. Starbucks’ın kahvesinin fil dışkısından yapılıyor söylemlerinden sonra kahve satışlarında pek azalma olmamıştı. Bakalım bu kanser uyarıcısı satışları etkilemeye yetecek mi?

Ben yine de dikkat edin der, iyi akşamlar dilerim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here