İki Yaşından Küçük Bebeği Memeden Kesmek

Telefonumda devamlı çocuklarımın gelişimini takip ettiğim bir program var. Belki sizde biliyorsunuzdur, ismi “İlk 6 yıl”. Uzun ve uzuuun zamandır bu programı takip ediyorum. İlay ilk doğduğu zamanlar da indirmiştim telefonuma. Uraz doğdu ve onunda bilgilerini güncelledim programın içerisine. Her neyse…

Dün işte yine bildirim geldi ve aynen şöyle söylüyor;

Bebeğinizi memeden kesme zamanı mı?

Bu konu da önce doktorunuza danışın. Ama ek gıdalar vermeye başladığınızda aslında memeden kesme süreci de başlamış olacaktır. Memeden kesme iki aşamada gerçekleşir;

  1. Aşama: Bebeğin memeniz dışında bir yerden mama almasına alışması gerekmektedir. Bu yüzden mümkünse biberona başlamadan süt ve ya mamayı doğrudan bardakla da verebilirsiniz. Böylece biberonu bırakma faslına da girmemiş olursunuz.
  2. Aşama: Artık memeden kesmek gerekir. Ama bunu adım adım yapmalısınız.

Emzirmeyi bırakmak sizi bebeğinizden uzaklaştırmaz. 

Emzirmeyi yavaş yavaş bırakırken sizde duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Hafif bir depresyon, sinirlilik gibi durumlar olabilir. Adetten kesilme, hamilelik, doğum sonrası gibi bu dönemlerde de hormonsal değişiklikler olacaktır. Emzirmek bebeğinizle çok özel bir yakınlık sağladığı için, memeden keserken bir kayıp duygusu yaşayabilirsiniz. Ama unutmayın emzirmek bebeğinizle kurabileceğiniz yakınlığın sadece bir parçası olabilir. Bunu bırakmak sizi ondan uzaklaştırmaz ve aranızda ki sevgiyi de asla azaltmaz. Aslında büyüdükçe onunla çok daha fazla şey paylaşacağınızı göreceksiniz.”

Şimdi söyleyeceklerim kimsenin gücüne gitmesin. ( sağlık olayları dışında ve süt uğraşmalara rağmen gelmiyorsa) O çocuk en az 1 yaşına kadar emzirilmek zorunda. Memeden gelen süt kesinlikle ve kesinlikle bebeğiniz için çok ama çok sağlıklı. Bebeğiniz için yapacağınız en iyi ve en özel şey bebeğinizi 2 yıl boyunca emzirmektir.

Sütünüz kesilir, ya da çok hastasınızdır emzirmeyi sonlandırmak zorunda kalırsınız. Bunlar birazcık anlaşılabilir şeylerdir. Ama, zevki sefanıza göre çocuğunuzu memeden kesmeniz büyük bir suistimaldir. Eğer bir çocuğu dünyaya getiriyorsanız mutlaka ve mutlaka 2 yılınızı emzirmeye adamalısınız. Zaten hayatınız boyunca bir daha geri dönemeyeceğiniz zamanlardan geçiyorsunuz. Ve memenizden akan sütte, çocuğunuz için ihtiyacı olan her şey mevcuttur. Bol bol emzirin. Bol bol ten teması yapın.

Asla kolay bir şey olduğundan bahsetmiyorum. Çoğu zaman emzirmekten o kadar sıkıldığımı hissediyorum ki! Kaldı ki 3. çocuğu da istiyoruz. Bu da demek oluyor ki hayatımın 2,5 yılı daha emzirmeye adanacaktır.

Bakın, nasıl ki çocuk yapmaya karar veriyorsunuz bu çocuğun ilk 2 yıl emzirip emziremeyeceğinizi de düşünüp öyle netleştirmelsiniz. Anne sütü çok çok faydalıdır. Buyrun içeriğine bir göz atalım;

Ha bu demek değil ki çocuğunuz 1 yaşına geldi ve hala 2 dakika da bir emzirmeye devam! Tabi ki değil. Öyle bir şey olamazda zaten. Her şey de denge önemli ve kıymetli.

Emzirme sürecinde de denge önemli. 1 Yaşından sonra eskisi kadar emzirilmeye ihtiyaç duymaz çocuklar. Birazcık azaltabilirsiniz emzirmeyi. 6 ay-1 yaş arasında öncelikli besini anne sütü olan bebeğinizin 1 yaş sonrasında ki besini öncelikle gıdalardır. Gıdalardan sonrasında da emzirmeye devam. Kesinlikle devam!

Bu yazımı bugün İnstagram’da paylaştım. Uzun bir süreden beri takip ettiğim kadın bana; “Kalbin yine çok sertleşmiş. Yumuşaması dileğiyle” dedi. Delilik bu! Bunu diyen insanın eminim ki emzirmesinde sorun vardı. Ama ne alaka benim kalbimin sertleşmesiyle.

Doğru değil arkadaşlar. Hamile bile olsanız tandem şeklinde bebeğinizi emzirmenin kardeşler arasında bile yakınlığı paha biçilemez. Ben de zaman zaman tandem yaptım. İlay’la Uraz’ı aynı anda emzirdim. İkisi de mutlu bende çok mutluydum.

İlay’ı tabi ki hala emzirmiyorum.  2 yaşında emzirme maceramız sona erdi. Sona ermek zorundaydı. Çünkü gece beslenmesini bitirince memedeki sütte gitti ve bitti. Konuşarak bıraktı İlay. Sancısız ve korkusuz oldu bu süreç. Hatta eşim hep der ki; ” En güzel emzirme sonlandırmasını siz yaşadınız”. Doğru, çok doğru. İlay’ı korkutmadan her zaman yanında olarak ve konuşarak tabi yine en önemlisi ikimizde hazır olunca bıraktık. Ne tek başıma ben emzirmeyi bıraktım ne de tek başına İlay memeden kopup gitti. Diğer türlüsü yine olmazdı ve ikimize de işkence olurdu.

Uraz doğdu. Ve İlay yaşadığı minimal kıskançlıkla memeyi yeniden talep etmeye başladı. He kıskanması benim için hiç sorun değil. Eğer kıskanmasaydı kardeşini bence asıl sorun o zaman ortaya çıkardı. Neyse…

İlay her memeyi talep ettiğinde Uraz’la birlikte emzirdim. İlay o kadar mutlu oldu ki bu durumdan. Tabi çocuklarımı mutlu görünce ben daha mutlu oldum. Bazı anneler ki başta benim annemden örnek vereyim;

Kardeşim doğduğu sırada ben de İlay gibi annemin memesini talep etmişim. Kardeşim doğduğu yıllarda ben 3.5 yaşındaydım. Ve hayalmayal çoğu şeyi hatırlıyorum ki, bu olayda zihnime kazınmış da kazınmış. Annemin memesini isteyince bana hayır olmaz. Sen artık ememezsin dedi. Evet haklıydı. O yaşta ki çocuğun emme olayı bence de yanlıştı. Ama ben kardeşimi kıskanmış ve annemin memesini talep ediyorsam biraz musamma gösterilmesi gerekiyordu. Annem tam orada “Aaa kardeşini kıskanıyor” damgasını bana çoktan yapıştırmıştı bile. Ne acı! Bazı annelerde ” Olmaz artık sana benim memelerim mahrem” diyerek memelerini sakınıyorlar. Oysa orada çocuğun istediği annesinin memesi değil, bilhassa kardeşinin yaptığı şeyi taklit etmektir. İlay’a çokça mememi verdim ve hiç sakınmadım. Sakınsam İlay’ın da benim gibi bilincine bu olay işleyecekti. “Annem memesini bana vermedi” diye zihnine işleyecek ve ben  de kardeşler arasında ki ilk ayrımı bu noktada yapmış olacaktım.

Emziremeyen anneler, sütü gelmeyen anneler yok mu tabi ki var. Bunun içinde çok üzgünüm. Uzmanların da dediği gibi emzirme olayı anne ile bebeğin bağlanmasında en temel şey. Emziremeyen anneler belki hayata bir sıfır başlayacak gibi düşünecek olurlarsa da olay öyle değil. Ben burada sütü olup da yavrusundan sütünü sakınan insanlara diyorum. Bu yanlıştır. Ama sütü zaten yoktur, ne yapsa gelmeyecektir iş o noktada değişir. Ve başka türlü bağlanmanın yollarını bulacaktır anne ve bebek. Burada da en önemli yöntem meme de mama yöntemidir. Anne memesinde mama vererek emziremediği duygusal bağlılığı bu şekilde kapatacaktır, eminim.

Bunlar çok hassas konular. Her ne olursa olsun annenin psikolojisini yüksek tutması çok önemli. Unutulmaması gereklidir ki bebekler annelerinin yansımasıdır. Anne mutlu ise bebekte mutlu olacak, anne mutsuz ise bebekte mutsuz olacaktır. Nereden nereye geldik biliyorum.

Hızlıca özet geçmem gerekirse;

İlk 2 yıl emzirebildiğin kadar emzirmen gerekli. Bu çocuğuna yapman gereken en büyük şey, en önemli görev. Verebileceğin en değerli hazine hatta. Bu süreci ne kadar uzatabilirsen, çocuğun için o kadar sağlıklı olacağını bil. Onun isteklerine saygı duy. Çocuğun için yapabileceğin en değerli şey ilk 2 yıl emzirmektir. Ne kitap ne oyuncak ne de başka bir şey emzirmenin önüne geçemez. Bunu bil.

Sevgiler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here