Gluten Nedir, Gluten Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Yaş 28. Bu yaşıma kadar bağırsaklarımın hızlı çalışmasının sebebini heeeeep metabolizmama bağladım. Günde 3-4 kere tuvalete çıktım. Hamileyken bile. Millet kabız olurken ben çatır çatır tuvalete çıkardım 🙂 Nasıl da iyi bir şey gibi geliyor dimi kulağınıza? Aslında öyle değilmiş. Uzun araştırmalarım sonucunda ve bedenimi dinlemelerim sonucunda glutene ciddi anlamda tepki verdiğimin farkındayım.

Glutenli bir şey tükettiğim anda vücudumun tepkileri;

  1. Gaz sancısı
  2. Şişkinlik
  3. Sindirim sorunu
  4. Nefes darlığı
  5. Bağırsak hareketleri
  6. Kurdeşen döküntüleri
  7. Mide de kramlar

Gluten alerjisi olanlar da kansızlık problemi de baş gösterirmiş. Keza ben yine öyleyim. Hep kan sayım oldukça düşük çıkıyor.

Veee glutene kadrşı hassasiyeti olan birisinin laktoz hassasiyeti de mevcuttur. Aman diyim dikkat…

Gluten alerjisi neden olur?

Gluten alerjisi, genetik kökenli bir ince bağırsak alerjisidir. Bu alerji buğday, arpa, yulaf ve tahıllarda bulunan ve günümüzde birçok gıdada kıvam verici olarak da kullanılan gluten maddesine bağırsakların hassasiyet göstermesi sonucunda ortaya çıkar.

Yediğimiz tüm besinler midede hazmedildikten sonra ince bağırsakta bulunan villus çıkıntıları tarafından emilerek kana karışır. Gluten maddesi villusları yok ettiği için bu alerjiye sahip olan bebek ve yetişkinler vücut için gerekli olan besin maddelerini alamamaya başlar. Ve bu durum bağışıklık sisteminde bir takım problemler oluşmasına neden olur.

Glutensiz yiyecekler nelerdir?

Buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi besinler en çok bilinen glutenli gıdalardır. Gluten alerjisi olan miniklere bu besinler yerine pirinç, patates, nohut, mercimek, kestane, fasulye, fındık gibi besinleri ve bu besinlerden elde edilen un ve nişastaları rahatlıkla verebilirsiniz.

Piyasada bulunan bir çok ürünün içinde gluten bulunduğu için bebeğinize vereceğiniz besinlerin mutlaka “glutensizdir” etiketli olmasına ve içindekileri okumaya dikkat edin. Bebeğinizin gluten içerdiği için tüketemediği gıdalarda bulunan besin değerlerini olabildiğince aynı değerlere sahip gıdalarla almasını ihmal etmeyin.

Bu durumda yapabileceğiniz en temel şey kendinizi gözlemlemek.

Gluten zaten işlenmiş bir gıdadır. Yani sağlığınıza hiç bir yararı yoktur. Glutene karşı hassasiyetiniz bile olsa hatta olmasa bile bu gıdaları tüketmemelisiniz.

Sağlığınız sizin en değerli parçanız. Sağlığınızı her daim korumalı ve kollamalısınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here