Cam Kavanoz Kapaklarında BPA var mı?

İnstagram da profilimin hemen alt kısmında eskiden şöyle yazardı;

“Yanlışlıkla düştüğümden emin olduğum bu gezegeni tanıma derdindeyim.”

Öyleyim gerçekten bu dünyayı tanıma, anlama derdindeyim. Ama anlayabiliyor muyum? Yok hayır. Bazen dünyanın bana fazla bile geldiğini düşünüyorum. Eşimde çok şükür ki bana benziyor da yargılamıyor. Aslında yaşantımda ve bulduklarımda sürekli acaba bu da zararlı mı diye etrafta dolaşmıyorum. Ne tesadüf ki sanki evren benim görmemi istiyor ve karşıma çıkartıyor.

Bugün Facebook’ta her zaman takip ettiğim grupta bir şey için arama yapacaktım bir de ne göreyim karşıma cam kavanozların BPA içerdiğini okudum. Ve hadi canım oradan diye araştırmaya koyuldum.

Gerçekten de öyleymiş. Cam kavanozlar var ya hani şu turşu yaptığımız, yazdan domates sosu falan koyduğumuz. Tanesi 1 liraya falan satılanlardan. Ay işte onlar baya baya bildiğiniz zehirmiş aslında. Cam kavanozların kapağının iç kısmında ince bir plastik tabaka bulunur; doldurulan gıda ürünlerinin kavanozun kapağına temas etmesi engellenmeli ya da temas etmeyecek şekilde doldurulmalı diyor okuduğum bir sitede. Oy o nasıl olacak acaba? Domates sosu yapsan tencere kaynatıp kavanoza koyduğunda ters çevirmen gerekiyor ve zaten her şekilde değiyor kapağına. Evde her gün yoğurt hazırlıyoruz ee oda kapağa değiyor.

Biz zaten uzun zamandır dışarı da yemeği bırakmıştık ki şimdi artık turşu falan da alamam dışarıdan. Evet manyaklığın son noktasındayız ailecek 🙂

Bisfenol A (BPA) nedir?

Bisfenol A (BPA) damacana su ambalajları ve bebek biberonları gibi şeffaf ve sert yapılı plastik ambalaj materyallerinin üretiminde kullanılan kimyasal maddelerden biri. Plastik esaslı ambalaj materyalinin yapısında bulunan bisfenol bileşikleri ya da fitalatlar temas içinde oldukları gıda ürününe geçerek sağlık zararlarına yol açarlar. Yani bir nevi kanserojen madde. Bisfenol A (BPA) içermeyen cam kavanozlar bir tek İkea’da satılmalı. İkea diyor ya;

“İkea, evimizin her şeyi!” diye. Öyle gerçekten. İkea mühendisleri gerçekten çalışıyor.

Bundan sonra biraz pahalı da olsa İkea’nın caanım kavanozlarından başkası giremez bizim eve de.

Sevgiler…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here