Buğday Zararlı mı? Buğday da Gluten Var mı?

Hiç düşündünüz mü sabah, öğle ve akşam bir fiil yediğiniz yemeklerin içerisinde bulunan buğdayın zararlarını? Yada buğdayın zararlı olabileceğini?

Onca doktorun, gülünç olacak ki onca diyetisyenin bile zayıflamak isteyenlere bile ki özellikle şeker hastalarına bile günlük menülerinin içerisinde yer alan 2 dilim tam buğdaylı ekmeğin size hiç zarar verebileceğini düşündünüz mü?

Oysa ki bunca yıldır buğdayın zararını değil çokta faydasını duymuşken…

Üzgünüm, aslında bunca yıl bildiğiniz her şey yanlış. Evet ben doktor değilim ama araştırdığım kaynakların %90 ı da bu yönde. Buğdayın yada buğdayın içerisinde varolan Glutenin zararlı olduğundan yana.

Bir kere o sizin artık bildiğiniz 100 yıl önce ki buğday yok. Çooktan değişti ve patenti alındı bile. Değiştirilen ve patenti alınan buğday ise %100 gdo lu olmakla birlikte genetiği değişmiş bir hibrit tohumdan yani kısırlaştırılmış tohumdan oluşan buğdaydır. Eskilerden günümüze kalan bir iki çeşit buğday var; Biri kızıltan, biri siyez biri de karabuğday. Bunların içerisinde ise sadece karabuğday da gluten bulunmamakta. Ancak neye hikmetse karabuğday bile bana dokunuyor. Şimdi glutene değil de buğdayın zararlarına bakalım mı?

Buğdayın yan etkileri

  • Vitamin eksikliğine neden olur.
  • Hazımsızlık ve şişkinliğe neden olabilir.
  • Buğday çimi ve yağının yanlış kullanılması veya aşırıya gidilmesi, tıbbi müdahele gerektiren sağlık sorunlarına neden olabilir.
  • Hassas yapılı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
  • Ağızda ve dilde şişme, kızarıklık gibi, bağırsaklarda hareketlilik, nefes darlığı, kabızlık veya ishal görülebilir.
  • Buğdayın içerdiği oksalat vücutta orantısız şekilde artınca sağlık sorunlarına neden olur.

Şimdi Tahıl beyin kitabında yazar buğdaysız yani glutensiz beslenmeye şu örneği vermekte; “Glutensiz beslenmek ilk iki hafta irade gerektirir. Ama daha sonra her şey kolaylaşır. Bu masanın altındaki köpeğe gizlice yemek vermeye benziyor. Zararlı yiyeceklerden birazcık bile yeseniz sisteminiz daha fazla isteyecek.”

Eğer gerçekten bir ekmek sepetine, damla çikolataya, kurabiyeye ya da bir tabak dolusu dumanı üstünde tüten makarnaya karşı inanılmaz çekim duyacak olursanız hemen vitesinizi değiştirin ve dışarı çıkıp en az 20 dakika yürüyün. Yatma saatinize az kalmadıysa egzersiz yapın. Veya derin nefes alma egzersizleri yapın. Ben de çokça işime yarayan bir şey de böyle anlarda oda düzenlemek yada dağılan dolabımı toplamak. Her zaman bu tür istekleri bastırmak için de kenarda atıştırmalık bir şeyler tutarım. Tutmasam bile İlay’la birlikte tatlı, kurabiye veya poğaça gibi şeyler yapmaktan çok hoşlanıyoruz. Hiç üşenmeden mutfağa geçip hazırlayabiliyoruz.

Veya benden size ufak bir kaçamak tarifi daha gelsin 🙂

Muz sandviç

Çok fazla tatlı kriziniz mi geldi? İşte buyurun size güzel bir tarif. Biz bu tarife muz sandviç diyoruz kızımla birlikte.

Buzları dilim dilim doğruyoruz. Ve hepsini ikişerli ikişerli ayırıyoruz. 1 muzun ortasına kaju ezmesi, fındık ezmesi, Badem ezmesi gibi evde hangi ezme mevcutsa onu sürüyoruz. Üstüne bir tutam kakao serpiyoruz ve diğer muz ile üzerini kapatıyoruz. Tadı enfes, deneyebilirsiniz.

Sevgiler…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here