Gerçek Tıp Aidin Salih Kitap Yorumu

Son okudğum kitap Aidin Salih’in Gerçek Tıp kitabıydı. Kitap başlı başına alternatif tıp üzerine yazılmış. Alternatif tıp nasıl yapılır, ilaç dışında farklı bir alternatifler nelerdir falan filan tüm bunların detaylıca açıklaması mevcut Gerçek Tıp kitabında.

Kitabın başından sonuna kadar baktığımız zaman bence gerçekten kitapta, gerçek tıptan bahsetmiş. Ama bu tıp nasıl bir tıp? Alternatif tıp yani bilimsel tıp kavramına zıt olan tıp.

İçerisinde türlü türlü bilimsel tıp olayına yalan dolan gelecek bilgilerden tonlarca bilgi var. Bilgiler var var da uygulayabilmek mesela bence. Mesela,40 gün oruç tutulmasından ve bu süreçte sadece su içilmesinden yana. Ama 40 günü geçirmeyin fazlası da zarar diyor. Hz. Muhammed 40 gün oruç tutmuş da bir şey yemeden ki bu süreçte de sadece zem zem suyu içerek yaşamış. Beden temizliği denilen şeyi daha önce hiç duydunuz mu bilmiyorum ama beden temizliğinin yapılmasının en etkili yolu, bir şey yemeden içilmeden tutulan oruçlarmış. Bu başka bir blog yazım olsun detayları google dan aratır bulabilirsiniz.

“Gerçek Tıp” kitabında organ temizliği, şifalanma, beden temizliği, bebeklerin beslenmesi, emzirme vs. aklınıza takılan her türlü şeyin dermanı mevcut. Tek tek çoğu hastalığın çözüm yolları da bulunmuş. Hemde gerçekten alternatif tıp ile. Kesinlikle hiç bir bilimsellik barındırmıyor. İşte tam da bu nokta da acaba bu kadar alternatif tıp olayına bağlı kalmak ne kadar doğru diye de soruyorsunuz kendinize.

Bence her şey de olduğu gibi bu nokta da da denge önemli. Denge hayatın merkezi. Ying Yang felsefesi. Önemli şeyler, önemli detaylar. Denge olmazsa hiç bir iş yürümez, hiç bir detay yoluna girmez. “Gerçek tıp” kitabında bahsedilen şeylerde işin özüyle öyle. Alternatif tıp önemli, kitapta ki paylaşımlar değerli ama bilimsel tıp göz ardı edilip sadece alternatiftıp olayına yönelmekte pek akıl kari değil bence. Mesela, aşı olayına karşı olabilirsiniz ama tümden aşıların hepsini de yok sayamazsınız.

“Gerçek tıp” kitabı alınıp okunabilir hatta çokça notlar alınıp kitap fazlasıyla değerlendirilebilir ama bilimsel tıp da göz ardı edilemez bence. İkisi de birbirini tamamlayan unsurlar dediğim gibi Ying-Yang gibi. Hayat kesinlikle Ying-Yang felsefesi üzerine kurulmuş ve düzen işte tam da bu noktayla işliyor.

Sevgiler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here