Kitap inceleme- Uykusuz Anne Kalmasın Tansu Oskay-

Bugün bir kitap daha gelip geçti ellerimin arasından. Ne umutla başlamıştım ama bu kitaba. Bildiğin Tracy Hogg’un kopyası çıktı. Tansu Oskay bir Pedagog olabilir ama bana ne yazık ki bir şey katamadı. Tracy Hogg falan varken neden seni okuyup dediklerini uygulayayım ki? Çok bir donanımda göremedim kitapta.

Fazla ağır oldu dimi?

Evet, öyle…

Kitapta biz anneler için demediği kalmamış sayın Pedagog hanımın!

Ne yetersizliğimiz ne iyi anne olamamamız!

Sadece çocuklarıma Uyku Eğitimi vermedim diye “İyi anne” statüsüne sahip olamayacaksak, yapacak bir şey yok! Ama bu kitabın astı astarı yok bence.

Boş zamanda vakit geçirilecek kitaplardan.

Başkalarına önerir miyim? 

  • Asla.

Uyku konusunda hangi uzmanı önerebilirim?

  • Melis Keşan.

Süper bir kadın. Uzman bir Psikolog. Uyku eğitmeni ve daha neler neler…

Youtube ‘da türlü türlü videosu da var. Aynı zamanda eğitimleri de mevcut. Ve tabi en önemlisi de, biz annelere kendimizi yetersiz hissettirmiyor. Bu ciddi anlamda önemli bir olaymı. Tansu Oskay’da çok daha net öğrendim.

“Uykusuz anne kalmasın” kitabı yatır kaldır yönteminden başka bir şey değil.

Bebeğinizi uyku rutinine sokup uyku eğitimine başlıyorsunuz.

Uyku eğitimi ne kadar kötü geliyor kulağa değil mi? Tuvalet eğitimi de öyle. Aslına bakarsanız, içinde eğitim cümlesini barındıran hiç bir şeyi pek sevmiyorum..

Konumuza gelelim; her şey bitti hazırlandı. Çocuğunuzun artık uykusu geldi. şimdi yatırıyorsunuz ve uykusu vakti geldiğini söylüyorsunuz. Elbet çocuğunuz ağlamaya başlayacak. Hatta ilk 3 gün çok zor geçecek ama geçecek! Ağladığı süre boyunca kucağınıza alıp 3-5 sn sakinleştirip yerine bırakıyorsunuz. Yapacağınız tek şey bu. Çocuğunuza yatakan hiç bir müdahalede bulunmuyorsunuz. Ne pış pış, ne beyaz gürültü, ne şışşşş sesi ne başka bir şey. Hiç bir şey yok. Öyle sap gibi ayakta bekliyorsunuz! Ağlayınca kucağınıza alıp maks. 5 sn. sonra yerine bırakıyorsunuz. Böyle geçecek, günler günleri kovalayacak ama en sonunda kazanan siz olacaksınız diyor kitapta. (Çünkü bu bir rant.)

Sonra da adına pozitif uyku eğitimi diyorlar da lar lar lar. Hadi len oradan!

Yemişim böyle pozitifliği!

Hiç sıcak gelmedi. Bir kere çocuğumun yanında öyle sap gibi beklersem çocuğum bana demez mi “Annem neden öyle sap gibi bekliyor?, Neden bir şey yapmıyor? Neden beni uyatırmaya çalışmıyor? Ama uyurken anneme bağlanmak istiyorum, neden annem beni duymuyor?” demez mi der. Hem de alasını der.

Bu kitaba karşılık lütfen Melis Keşan’ın tüm videolarını izleyin ve hangisi pozitiflikten bahsediyor görün.

Çocuğunuza uyumayı öğretirken bir kisinin sözlerini kaile almak yerine onlarcasına bakın araştırın ve en önemlisi iç sesinizi dinleyin.

Sevgiler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here