Bebekler İçin Evde Zeka Kartları

Bebekler için kullanılan zeka kartları nedir? Kısaca değinecek olursam, başta Amerika olmak üzere çeşitli ülkeler de ve daha çokta Uzak Doğu’da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çocuk gelişiminin çok önemli parçalarından biri olan özellikle de 0-4 yaş arası çocukların zekasını, bilimsel olarak geliştirdiği kanıtlanan zeka kartları çocukları eğlendirirken öğretmeyi hedeflemektedir. Zeka kartları aynı zamanda “Flashcards” olarak adlandırılmaktadır. Zeka kartları, çocukların görme becerilerine göre, basılı, görsel ve bazen de hem görsel hemde kelimelerden oluşabilmektedir. Her kartın bir hayvanı, bir aracı, bir kavramı ve bir rakamı temsil ettiği öğrenme sisteminde, kartlar peş peşe çocuğa gösterilerek, kartın ne olduğu da çocuğa kısaca açıklanır.

0-6 ay arasında çocuklar siyah beyaz görselleri daha net görürken, 6 aydan sonra renkli görselleri daha net görmeye başlıyor. Bu yüzden çocuğunuza yapacağınız ilk zeka kartlarının siyah ve beyaz olmasında çokça fayda var.

İlay’da müthiş kullandığım zeka kartlarımı oğlum Uraz’da da kullandım. Siyah beyaz oldukları içinde genellikle tüm çocukların ilgisini çekmekte bire bir bu kartlar. Yapılışı çok basit. Gidip de 30 lira 3-5 zeka kartı almaya değmez bence. Bu kartları çoğaltıp kesemizden 30 lirayı almalarını engelleyebiliriz 🙂 Aman 3 lira 5 liranın hesabını mı yapacağız hiiiç demeyin. Çocuklu evlerde 20 lira bile bazen çok kıymetli oluyor. Tüm zeka kartlarının görselleri aşağıda.  Ben bu şekilleri pinterest’ten buldum. Sizde Pinterest’ten istediğiniz kadar farklı seçenekler bulup var olan zeka kartlarınızı daha da çoğaltabilirsiniz.

  • Önce hepsinin A4 boyuntunda çıktısını aldım.
  • Sonra hepsini şeffaf dosyaya koydum. Çocukların salyasıyla falan harcanmasın güzelim kağıtlar.
  • Tabi sayfalar bükülmesin diye de sayfa aralarına mukavva koydum. Siz mukavva bulamazsanız karton da koyabilirsiniz.
  • Sayfaları arkalı önlü yerleştirdim ki çocuğum eline alıp tutabildiğinde iki tarafından da faydalansın.
  • İsterseniz şeffaf dosyanın
  • delikli olan kısımlarını kesebilirsiniz. Ama yok ben orjinalinden şaşmam derseniz o şekilde de kullanabilirsiniz. Zevkler ve renkler kesinlikle tartışılmaz 🙂
  • Son olarak içerisine yerleştirdiğiniz dosyaların rahatlıkla çıkmaması için şeffaf dosyaların kenarlarını bantlayabilirsiniz. Bu daha uzun süreli kullanmanızı sağlayacaktır.

Pinterest de gezerken gördüğüm kadarıyla çoğu kişi bu kağıtlara PVC kaplatmayı da tercih etmiş. Bence ekstra masrafa gerek yok. Ama yine de aklınızda bulunsun diye de söylemek istedim. PVC kaplamayı çoğu büyük kırtasiyenin yapabileceğini düşünüyorum.

Ve işte başlıyoruz.

Şimdi lütfen bilgisayarınızda, tabletinizde ve ya telefonunuzda yeni bir dosya ya da klasör açın ve tüm görselleri gönül rahatlığı ile kaydedin 🙂

 

Tüm resimleri alabilir. İstediğiniz yere verebilir, dilediğiniz kadar kopyalabilir ve tabi ki tüm çocuklara dağıtabilirsiniz. Özellikle çocuklar, benim biriciklerim lütfen ve lütfen tüm çocuklar bu görsellerden yararlansın.

Unutmayın ki, eğitim değişimle başlar.

Sevgiler 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here