Londra
Londra

Ankara Anlaşmasıyla İngiltere’ye Taşınmak

Ne hayaller, ne hayaller değil mi? Başvuruyu bile yaptık. Çok üzgünüm. Neden üzgünüm? Çünkü İngiltere özellikle Londra, şiddetin en fazla yaşandığı şehirlerden birisi diye geçiyor.

Bizim planımız neydi peki? İngiltere’ye gideceğiz ve orada yaşayacağız. Tabi ki Berkan satmayacak her şeyini. Biz şirketi oraya taşıyacağız. Hem Türkiye’den hem de Londra’dan götürmeye yani yürütmeye karar vermiştik işleri. Taki Londra’nın suç oranlarını görene kadar. Allah’ım o ne öyle….

Resmen Amerikan filmlerinin içerisinde yaşıyormuşuz gibi bir izlenimin içerisine girdim. Ne olaylar ne olaylar. Sokak ortasında bıçaklanan mı dersiniz, yoksa boğazına inşaat makası mı sokan dersiniz? Anlayacağınız güvenlik facia. Bu yazıyı şuan da güncelliyorum… Aslında baya önce yazmaya başlamıştım ama kaldı öyle her kalan gibi bu yazımda. Şimdi silmeye de kıyamıyorum malum bir tür zaman harcamışım.

Londra’nın her yeri için aynı şeyleri söylemek mümkün değil bence. Mesela bir Woodgreen gerçekten tehlikeli yerleri olabilirken, aynı bölgenin bazı yerleri oldukça iyi ve okulları da gayet güzel. Ama işte mutlaka gov.uk dan bakmanız gerekiyor geleceğiniz bölgenin suç oranlarına. Posta koduna göre o ay ne kadar suç işlenmiş, işlenmiş olan suçun türü nedir? Vs vs bir sürü detay verilecek açıklama yapılmış.

İngiltere’nin Londra’sı tabi ki Türkiye2nin İstanbul’u gibi. Ama karmaşayı sevmiyorsanız uzak durun derim. Geçen haftalarda Londra’ya gitmek gibi bir durumumuz söz konusu oldu. Londra güzel olduğu kadar acayip de karışık bir şehir. Pakistanlısı,hintlisi, Polonyalısı her kes var. Gerçek yaşayan İngilizi bulmak gerçekten zor. Ve her yerden çıkabilecek bir Türk var tabiki… Bunlar benim için asla sorun değil. Ama sizin için sorun olabilir. Londra için genelde şu tabiri kullanırlar oranın YERLİLERİ,

‘’LONDRA KAYBEDİLMİŞ BİR BÖLGEDİR’’

Bence bu tabir çok doğru. Biz ilk gittiğimiz de çok yanlış bir rotasyon seçmiştik. Londra’nın merkezinde Hyde Park civarında konaklamıştık ve sonuç korkumdan hava karardığında dışarıya çıkamadık bile. Bunu yazan bir İstanbul kızı, düşünebiliyor musunuz? Durum o kadar ciddi ve vahim.

Dedik ne olabilir ki yani çıkalım bir yürüyüp gelelim en azından. Çocukları uyuttuk kapıyı kapattık nasılsa 10 dakika yürüyeceğiz ya çıktık dışarıya. Sokağın başına kadar yürüdük ve baktık ki bizden başka sokakta olan asla kimse yok. Sağa bakıyoruz sokak boş sola bakıyoruz sokak boş. Eşime dedim gidelim! Başıma bir haller gelecek yoksa. Kaçtık geldik otele.

İngiltere’de yaşanan en fazla hırsızlık olayı da şu şekilde oluyormuş, bisikletle yanınızdan geçerken çantanızı alıp kaçabiliyorlarmış yada konuşurken telefonunuzu falan alıp bisikletle hemen uzaklaşıyorlarmış yine. Ve özellikle Londra’da akşam saatlerinde hava karardığında dikkatli olmak gerekliymiş. Aman diyim sizinde aklınızda bulunsun. Baya baya çeteler dolaşıyormuş etrafta. Zaten Google amcaya sorduğunuz zaman Londra’da suç oranları diye, Dünya ile kıyaslandığında ilk 10 içerisinde bulabilirsiniz.

Tamaman İstanbul gibi anlayacağınız. Nasılda İstanbul’un da bazı semtlerine akşamları polis bile giremezken orası da aynen öyle.

Dikkatli olmak lazım!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here