Bebek Yürüteçleri Zararlı mı? Bebek Yürüteçleri, Hoppala

Fark ettiniz mi bir yürüteç furyasıdır gidiyor. Aslında daha da kutuplaşma söz konusu bu noktada. Ebeveynler ikiye bölünüyor. Nasıl mı?

Yürüteci seven ebeveynler bir de sevmeyen asla karşı çıkanlar.

Doktorlar bile ikiye bölünmüş durumda. Kimi doktorlar 15 dakika yürüteç de kalmasının sakınca olmadığını söylerken diğer doktor grubu ise aslaaaa yürütece koymamak gerektiğini savunuyor. Yani kime inanacağız nasıl inanacağız o bile belli değil. Bana da inanmayın arkadaşım sadece okuyun yeter. Doktorlar bile aynı fikir üzerinde duramazken benim nasıl bir fikrim üzerine odaklanabilirsiniz ki? Saçma çok saçma!

Ben bir anneyim!

Günümün belki en az 6 saati bir şeyler okumakla internette araştırmakla geçip gidiyor. Çok fazla bir saat bence 6 saat ki burada belirttiğim rakam çok minimal bir rakamdır. 8-9 saati bulduğuna eminim!

2. çocuğum şuan da tam da yürüteç zamanında. İlk çocuğum İlay’da itiraf etmeliyim ki, “aslaaaaaa yürüteç kullanmayacağım” diyenler arasındaydım 🙂 Ama pazar günü sabah bir uyandık eşimle ” Yaaa biz acaba yürüteç falan mı alsak ki?” diye düşünürken bulduk kendimizi. Nasıl çılgınca değişiyor fikirlerimiz değil mi?

Nedenlerine ve nasıllarına gelecek olursak?

Uraz şuan da neredeyse 11 aylık olacak. Ve hala hiç bir şekilde emekleme söz konusu değil. Varsın olsun sürünsün. Evet bu sürünme aslında emeklemenin başlangıcı biliyor ve bilincini taşıyorum. Amma velakin bizim oğlanda öyle emekleme isteği gibi bir potansiyel yok, gözükmüyor. Nereden biliyorum? Çünkü varsın olsun elimizden tutsun ve yürüsün. Ve hatta yürüme olayını o kadar abartmış durumda ki, minik toplar var ya hani şu parklarda falan var olan top havuzlarında yer alan minik şeyler he işte onları bile gördüğünde yürüyüp gidip şut vuruyor. Şaka gibi değil mi? Gidiyor ve sol ayağı ile topa vuruyor. Yahu ciddi ciddi vuruyor. Hatta böyle topu gördüğünde sol ayağını havaya kaldırıp yanlamasına vuruyor.

Acaba ölmüş bir futbolcunun ruhu mu Uraz’da bedenlendi bilemem 🙂 Ama topa karşı aşırı bir merakı ve ilgisi var. Bundan çokça eminim.

Hal böyle olunca acaba diyoruz yürüteç alsak da bizim yaptığımız yürütme şeysini yürüteç mi yapsa yerimize?

Abartmıyorum uyandığı andan yatma zamanına kadar en az 1 saat elimizden tutup yürümek istiyor ve yere oturttuğumuzda ağlıyor. Çoğu zaman acaba zararlı mı diye de düşünmeden edemiyorum ki bence zararlı değil çünkü çocuğu kaldırıp ben zorla yürütmüyorum!

Bence bu noktada yürüteç almak anneye ve babaya yarar sağlamakta. Bu kesinlikle zararlı değil. Zararlı olan şey şu; çocuk yürümesi için zorla yürütece oturtulur ve saatlerce çocuk yürütecin içinde kalır. bir nevi hapsolur. Ve henüz yürüme seviyesine yani aşamasına gelmemiş çocuk zorla yürütme çabası harcatıldığı için bacaklarına ve beline fazlaca baskı verdirtilir. Buda bebeğin doğal olan gelişimini engeller.

Dünyada ilk başlarda yürüteç güvenliğiyle ilgili standartların sıkışmaları önlemeye dönük olduğunu, daha sonra ise düşmeleri önleyecek standartlar geliştirildiğini anlatan Karacan, 1997 yılında ABD’de yürüteçlerin ya kapıdan geçemeyecek kadar geniş ya da basamak kenarında durmayı sağlayacak fren sistemine sahip olmasını zorunlu kılan standardın yürürlüğe konduğunu söyledi.

Avrupa’da 2005’te değişen bebek yürüteci güvenlik standardının da basamak kenarı frenini zorunlu hale getirdiğini belirten Karacan, ”Bununla birlikte, bu iyileştirmeler bile yürüteçlerden kaynaklanan tüm yaralanmaları önlemekten uzak. Çünkü tekerleğe sahip oldukları için bebekler yine hızlı hareket edebilir ve daha yükseğe erişebilirler” şeklinde konuştu.

Amerikan Pediatri Akademisi’nin, uzun süredir tekerlekli yürüteçlerin üretim ve satışının yasaklanmasını önermiştir. Kanada’da ise 2004’te bebek yürüteçlerinin satışı, ithalatı ve reklamının yasaklanmıştır.

Sonuç olarak yürüteç gerçekten çok zararlı. Bebekken yaralanma vakaların en çokçası yürüteç kazalarından oluşuyormuş. Lakin yürütece benzer farklı bir alternatifler oluşturabilirim. Yürütece çokça benzeyen ama yürüteç gibi tekerleri olmayan aktivite merkezleri alınabilir. Ve yine başka bir seçenek bebeğin kenarlıklarından tutunabileceği oyun alanları yapılabilir ki bence bu noktada en güzeli aktivite merkezleri gibi geliyor bana.

Aktivite merkezlerinin de şu problemi var, çok fazla ışıklı müzikli ve şarkılılar. Gereksiz ve fazlaca uyaran var. Belki daha az uyaranlı bir aktivete masası bulabilirsek ne ala. Hiç düşünmeden bu sefer alacağım biliyorum.

Ama ey sevgili anne, ” Yürüteç almadan önce gerçekten bir kez daha düşünmeni tavsiye ediyorum. Bebeğinin yürümesi için zorlayıcı hiç bir şey yapmamalısın. Yürütece koyulan bebekler koyulmayanlara göre 10 gün daha geç yürümeye başlamışlar. Ben değil bunu araştırmalar söylüyor.”

Düşün taşın, bir daha düşün bir daha taşın ona göre karar ver.

En ilginci de nedir biliyor musunuz?

Yeni doğum yapmış ünlü kişiler var ya onlar bile çoluğunu çocuğunu yürütecin üzerine koyuyor. Hatta bir gün Akasya Asıltürkmen’nin kızının bir fotoğrafını gördüm insatgramda. yanılmıyorsam 11 aylık falandı o zamanlar. Hooop almış yürüteçin üstüne koymuş. Dayanamadım Dm’den mesaj yazdım. Eminim biliyorsunuzdur ama Pera’yı yürütece koymanız çok zararlı. Bunu bile bile neden yapıyorsunuz dedim? Cevap dahi vermedi 🙂

Olsun vermesin. Ben tutamadım kendimi. Hiç bir çocuk incilmesin, hiç bir çocuğa zarar gelmesini öyle çok isterim ki! Çünkü bütün çocuklar masumdur. Bütün çocukların en çokta savunmaya ihtiyacı vardır. Akasya’nın orada milyonların önüne çocuğunun fotoğrafını yürütecli bir şekilde insatgrama koyması algıda özendiricilik yapmaktan başka bir işe yaramaz. Kızının o şekilde fotoğrafını gören diğer ebeveynlerde ” Aaaaa Akasya bile kızını yürütece koymuş. Hadi bizde koyalım” diyerek eminim çokça talep bile oluşturmuştur yürütece karşı. Gerek yok. Ve çokça yanlış.

Sevgiler…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here