Solomombaby, Huggyberry, Lilliebaby, Boba ve Neko Kanguru Arasındaki Farklar

İşte bunlar benim kanguru servetim. Hepsini denedim ilmik ilmik Google yazan her şeyi araştırdım ve inceledim.

İlay doğmadan önce ilk aldığım eşyalardan birisi bebek arabası oldu. Hayır ne gerek varsa işte toplumun sizi almaya zorladığı en temel parçalardan biriymiş gibi daha bebekte doğmadan kenara koydurduğu varlığı binbir sıkıntı olan (oldukça ağır, tekerleri kocaman ve çokça yer kaplayan) yokluğu da bazen büyük rahatlık sağlayan en büyük kurtarıcı demeyelim de ehhh işte anneyi kurtaran nesnelerden biridir bebek arabası.

İlay 2014 Eylül ayı doğumlu. 2014 Aralık ayından beri bir fiil kanguru kullanıyorum. Hatta o kadar çok kullanıyorum ki, şu zamana kadar toplasanız bebek arabasını 10 kere ancak kullanmışımdır. Zaten İlay için aldığımız bebek arabasını çoooktan sattık. Ama ne yaptık Uraz doğdu ve ilk aylar yine bebek arabası aldık 🙂 Allahtan ki bu sefer 2. el aldıkta keseyi çok zorlamadık. Diyeceğim ama nafile 2. el bebek arabasına bile gittik 1000 lira verdik. Peki şimdi kendileri nerede? Kiler de yatıyor. Uzun bir süredir hemde.

Amaaan varlığı dert yokluğu da dert diyeceğim ama bence değil!

Kurtarıcı meleği kangurular var çünkü. Hemde çeşit çeşit. Beğenmeyeni dövüyorlar diyeceğim olmayacak şiddete karşıyız çünkü 🙂

Bir de sling maceram var ki ona da bir sonra ki yazımda değinirim artık.

İlk olarak 3 senedir kullandığım Boba ile başlamak istiyorum yazıma…

Boba 4G Kanguru

İnanın ki şanı baya var bu kangurunun. Fiyatı baya cepleri yakıyor. Hele ki daha önce kanguru kullanmamış biriyseniz oturup kar zarar ilişkisine baya bir tutuluyorsunuz. Sonra herkesin yaptığı gibi “Yok efenim ya verdiğiniz paraya değmezse?” diye düşünüp ne idüğü belirsiz kanguru alırsanız vay halinize. Yaptım. Yapanlar arasındayım. Solomombaby aldım 2. kere kullanımım da rafa kaldırdım. Birazdan ayrıntıları belirteceğim…

Boba kanvas kumaş üzerine yapılmış ergonomik bir kanguru. Çok bir yumuşaklık beklemeyin yani yok öyle bir şey. Gayet sert bir kumaş. Ve bu sertlik bebeği daha iyi tutuyor ve ağırlığı daha az hissediyorsunuz. Ergonomik yapısıyla bebeğin omuriliğine, kemiklerine ve üreme organlarına herhangi bir baskı uygulamıyor veya onlara zarar vermiyor. Adı üstünde Er-GO-NO-MİK!

Ama sokakta dolaşan bir teyze furyası var ki aman deyim işte onlara dikkat edin anacım. Sürekli “Aman çocuğum öyle taşıma bak çocuğu olmaz çocuğunuz. Amaaan oğlum öyle taşıma bak çarpık olacak çocuğun bacakları” derler derler dururlar. Ne ergonomikten anlarlar nede başka şeyden. Neden? Çünkü bu ergonomik olayları falan filan muhtemelen yeni başlamış bir şey. Eskiden tarlaya giderlerken örtülere bağlarken bebeleri çarpık olmuş bacakları. Ondandır bence bu tüm korkuları. Ama olmaz.

Solomombaby Kanguru

Elimde var olan tek Solomombaby fotoğrafı bu. Şimdiiii nasıl desem? Oyyy berbat bence. Hiç hiç hiç bir şeyini beğenmedim. Fiyatı 200 lira civarlarında şuanda ama yok yani 100 lira bile etmez bence. Kangurunun panel uzunluğu bir kere çok fazla. Toddler gibi. Eminim şöyle bir 45 cm falan vardır. Yeni doğandan itibaren deniliyor ama yenidoğan bebekler onun içinde resmen kayboluyor. Hele ki bir bebek zayıfsa bebeğinizin o kangurunun içinde rahat etmesinin imkanı yok. Sırt dokusu elyaflı gibi oda yetmez böyle iki kat kumaş var gibi. Saçma bir şey. Antalya gibi sıcak bir yerde kullanacaksanız hiç almayın derim. Beğeneceğinize değil, beğenmeyeceğinize garanti verebilirim…

Huggyberry Kanguru

Çok güzel yahu bu kanguru. Kumaşı o kadar güzel ki. Dokunmayan bilemez. Ama o kadar yumuşak ki ağırlığı çok fazla veriyor. Uraz ilk doğduğunda Huggyberry bebek beden kanguru almıştım. Onda da aynı sorun vardı. Sağ olsunlar geri iade kabul ettiler. Toddler boyunda olmaz herhalde dedim aldım ama yok 20 dakika da bile o kadar çok yoruluyorum ki Uraz’ı taşırken. Pes ettim geri iade edeceğim yine. Ama bu sizin fikrinizi caydırmasın. Ben Huggyberry’in kumaşıyla uzaktan bile olsa hala aşkımı devam ettirmeye devam ediyorum 🙂

Unutmadan bir de eklemek istediğim bir şey var; Huggyberry’de bağlantı ayarları biraz karışık gözükse de sizin konforunuz için güzel tasarlanmış. Bebeğiniz büyüdükçe kangurunun ayarları da değişiyor. Bu da sizin uzun süreli rahat etmenizi sağlıyor.

Lilliebaby kanguru

Bu kangurunun diğer kangurulardan ayıran en büyük iki önemli özelliği var;

 1. Bel destek yastığı olması,
 2. Airflow özellikli kangurunun sıcak havalarda bir tık daha konforlu olması.

Sırf bunlar için kanguru alınır mı alınabilir. Ama benim tercihlerim apayrı. Lilliebaby aslına bakarsanız her şeyini çok sevdim ve çok beğendim. Ama panel boyunun bu kadar kısa olması benim için avantaj değil, dezavantaj oluşturdu. Çocuğumu kangura giydiğim zaman kolları çılgınlar gibi sarkmamalı bence. He Neko model kanguru da da bu sarkma pek ala oluyor ama panel boyu uzunluk ölçülerine bakacak olduğumuz zaman Lilliebaby2nin panel boyu 35 cm de kalıyorken, Neko2nun panel boyu  40 cm civarında. 5 cm sizin için ” Amaaaan” boyutundaysa düşünmeden tercih edebilirsiniz Lilliebaby marka kanguruyu. Ama biz Urazla bu kanguru da ne yazık ki rahat edemedik. Detaylı aramayı sitemde yapabilirsiniz. Lilliebaby için bir blog yazısı yazdım. Orada daha detaylı bilgi vermekteyim.

Neko Switch Kanguru

Assolist misali sona koyduğum kanguru. Son denemem de ortaya çıkan şahane bir tasarım. Yapanın, yaptıranın eline koluna sağlık. Çok güzel olmuş. Neko Switch Kanguru. Diğer Neko kangurularından farkı, bu kanguru aynı Huggyberry gibi ayarlanıyor. İki türlüsü var; Baby size ve Toddler size olarak. Baby size lar 0-1,5 yaş arası kullanılıyorken, Toddler size’lar 1,5 yaş*5 yaş arası kullanılıyor. Bel kemeri biraz kalın. Ama bunu sıkıntı yapmayınız. Lakin bu bebeğinizin kilosunu daha az hissetmenize yarıyor. Bugün az biraz deneme fırsatı buldum. Bence Neko kanguru Uraz’ın 12 kg ağırlığını neredeyse hiç belli etmed desem yeridir. Kanguruyu çıkarttığımda 0 ağrı vardı ve oldukça rahat taşıdım.

Bobadan sonra içime sinen kanguru bulamıyorum diye internette dört dönerken “İşte buldum :)”

Harika. İnanılmaz. Ben çok beğendim. Kumaşı da Huggyberry kadar yumaşak olmasa bile yine yumuşak. %100 dokuma pamuklu kumaştan yapılmış. Kanvas kadar kalın olmadığı için yazın daha az terleteceğini düşünüyor ve umut ediyorum.

Şimdi gelelim dananın zırt dediği yere…

İlay 18 ay boyunca kanguruda taşındı ben tarafımdan. Babası sürekli işte olduğu için İlay’ı alıp dışarıya çıkan 1. şahıs kişi her zaman ben oluyordum. 14 kg olana kadar Boba 4g üzerinde idare ettik. Zaman zaman zorlansakta 5 saat taşıdığımı çok net hatırlıyorum.

Uraz şuan 12 kg. Ve artık Boba da taşıdım bunca zaman. Yeri geldi yine 5-6 saat durdu kucağımızda. Gıkım çıkmadı 🙂

Dip not eklemek istiyorum; belimde fıtık var. Ve çoklu fıtık var. Buna rağmen taşıyabiliyorum. Ve bu zamana kadar hiç bir şekilde belimde tutulma vs. yaşamadım. Olunca oluyor yani 🙂

Bugün kangurumuzda bir devri,m yapıyoruz ve Boba’yu artık İlay’ın çeyizine koyup Neko’muza geçiyoruz.

Hayırlı ve uğurlu olsun efenim 🙂

 

8 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Harika bir karşılaştırma yazısı olmuş. Kaleminize sağlık.
  Neco switch ve huggy arasında kararsızdım. Ağırlığı hissetme kısmı çok önemli. Sanırım neco alacağım. Kullanmaya devam ettiniz hala aynı düşüncede misiniz?

 2. Yenidoğan bebeğim için kanguru alacağım. Yazınız çok aydınlatıcı olmuş. Ancak boba 4g ve neko switch arasında kararsız kaldım. Siz ikisini de kullanmış biri olarak, en baştan itibaren neko al der misiniz yoksa bebeklik döneminde boba 4g mi dersiniz?

 3. Çok güzel bir yazı olmuş. Doğumum mart gibi olacak. Kanguru almak istiyorum ama yazın İzmir sıcağında kullanabilir miyim veya hangisini terlemeden kullanabilirim tam emin olamadım. Neko switch ile yaz aylarınız nasıl geçti çok merak ediyorum

 4. Merhabalar kizim 7,5 aylik 70cm. Sizin tavsiyenizle Nekoyu almaya karar vermistim ki 77cm’den uzun cocuklar icinmis. Bu durumda ne almami beklersiniz? Once boba sonra neko mu? Ya da su anda hafif oldugu icin huggyberry mi almaliyim nekoya kadar. Bu arada asiri faydali bi icerik, tesekkur ederiz

 5. Merhaba, neko switch kullanıyorum bir aydır ama çıkarttığımda ilk başlarda belimde ağrı Oluyordu. Şu andaysa boynumda sonrasında da başımda bir ağrı olmaya başladı. Acaba yanlış mı diyorum o sorunun nerede olduğunu bulamadım bir fikriniz var mı bebeğim daha altı aylık 8 kg.

 6. Merhaba
  Bebegim 2 aylik ve kolik
  Kanguru almak istiyorum ve gunlerdir karar veremedim.
  Eşimin de benim de bel fitigi sorunumuz var.
  Boba 4g ve Neko switch arasinda kalmis birine hangisini daha cok önerirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here