Ankara’nın En Güzel Glutensiz Restaurantı, Flamingo Pastanesi

Dün bir iş seyahati için Ankara’ya geldik. Glutensiz beslendiğimiz için glutensiz gıdalar tatile çıktığımızda bizim en büyük ihtiyacımız oluyor. Neyse ki Ankara’da çok güzel bir glutensiz restaurant bulduk. İsmi Flamingo pastanesi. Pastane, 65 yıl önce kurulmuş. İçerisinde ki her şey çok kaliteli malzemelerden yapılmış, belli.

Glutensiz menü çeşitleri de bir hayli fazla. Tabi hiç bir şey sizin evde yaptıklarınız kadar hijyenik olmayacaktır ama tatile çıktığınızda çokta hijyen aramamalısınız yoksa bu sizde kaygı yaratır.

Glutensiz seçeneklerini menünün en sonuna yerleştirmişler. Ve üstüne de şöyle yazmışlar;

Glüten Nedir?

Glüten; buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir tür proteindir. Dolayısı ile bu gibi tahıllardan üretilen unlar kullanılarak yapılan gıdalarda da glüten bulunmaktadır. İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan glüteni, bazı kişiler sindiremezler. Bunlar; Çölyak Hastalığı olan kişilerdir.
1. Gluten, insan sağlığı için hiçte sağlıklı olmayan bir yapıştırıcıdır. Olmasa çok daha iyidir. Son yıllarda yapılmış onca çalışma ve inceleme sonucunda glutene karşı hassasiyeti ve alerjisi olmayan insanlarda bile glutene karşı bir tepki söz konusu olacaktır. Bunu en iyi eliminasyon diyeti yaptırarak bulabilirsiniz. Bazı alerji testleri kesin sonuç vermeyebiliyor çünkü. Her zaman olduğu gibi vücudunuzun dilini en iyi siz anlarsınız.
Hadi şimdi eliminasyon diyetine göz atalım;
Eliminasyon diyeti, hastaların belirli yiyeceklere karşı duyarlılıklarının olup olmadığını belirleyen bir test işlevi görür. Başlangıç olarak hastalar, hastalığa sebep olduğundan şüphelenilen yiyecekleri yemeyi bırakırlar. Daha sonra uygun bir süre (çoğunlukla 10-14 gün) hastaların semptomları gözden geçirilir. Önemli bir iyileşme gerçekleşmişse belirli yiyeceklere alerjinin veya toleranssızlığın durumla ilgili olabileceği varsayılır. Bu şüpheli yiyecekler daha sonra diyete teker teker yeniden sokulurlar. Semptomlar geri döndüğünde (genellikle üç gün içerisinde) problemli yiyecek belirlenir ve diyetten çıkarılır. Ve böylece neye alerjiniz var neye alerjiniz yok çok daha bir şekilde fark etmiş olursunuz.
Biz yaklaşık 4 aydır glutensiz besleniyoruz. Bu süre de neredeyse en fazla 4 kere gluten tüketimimiz oldu. Ve vücuduma verdiği tepkilerden, glutene karşı ne kadar akerjim var bunu çok net bir şekilde fark edebiliyorum.

 

Flamingo restoranında, glutensiz pizza, lahmacun, hamburger, tost, tatlı ve tuzlu kurabiye çeşitleri ve mantu mevcut. Her ayın son cumartesi  günü de gluten günü yapılıyor ve glutensiz çeşitler fazlalaşıyormuş.

Yalnız şunu belirtmek isterim ki, ürünler glutensiz ama şekersiz değil.

Son olarak çölyak ve gluten alerjisi hastalarının gıdalarında çapraz bulaşma da çok önemli. Yani tükettikleri gıdaların diğer ürünlerle temas etmemesi gerekiyor. Bu sebeple pastane glutensiz ürünleri çıkarttığı başka bir mutfak yapmış ve o mutfakta sadece glutensiz ürünlerib üretimi yapılıyormuş.

Buradan pastaneye ufak bir eleştirim var, fiyatlar bir tık ucuz olabilir. Mesela lahmacunun fiyatı 14 lira. Biraz fazla gibi.

Bir de sigara içmeyenler için güzel bir kapalı alan yaratmışsınız ama aşağı katta yer alan tuvaletin kokusu tüm pastaneyi sarmış durumda. Biz merdivenin başında oturduk yemek yemek için. Ama inanın tuvaletin kokusundan rahat edemedim. Umarım bu eleştirimi görür ve buna en acilinden çözüm üretirsiniz.

Sevgiler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here