Çocuklarla Nereye Gidilir, EMİRGAN KORUSU

İstanbul büyük şehir. Hele ki çocuklarla bir yerden bir yere geçip gidebilmek zulüm! Peki apartmanlara mı hapsolalım?

Ha-yırrrrr…

Bizde ne yapsak ne etsek diye düşünürken kendimizi Emirgan Korusunda bulduk. Öyle büyük bir korunun günümüze kadar böylesine güzel korunmuş olması da bize bir lütuf bence.
Biraz tarihine değinecek olursak, Emirgan Korusu, Bizans döneminde ki adı ile “Kyparates” İstinye’den Balta limanına kadar olan alanı kaplayan ve içerisinde birbirinden güzel, tarihi köşkler bulunan İstanbul’un en eski ve tarihi korusudur.

Emirgan Korusu Tarihi

IV. Murad 1635 yılında İran’ın üzerine yürümüş ve Revanı kuşatmıştır. Dönemin Revan Hanı Emirgûne, kaleyi savaşmadan teslim edince, IV. Murad kendisini yanına alarak İstanbul’a getirmiş, paşalık mertebesine yükseltmiş, ismini Yusuf olarak değiştirmiş ve koruyu kendisine tahsis etmiştir.
Emirgan ismi de işte buradan gelmektedir.

Emirgan Korusunun içinde ki birçok köşkten biri olan Yusuf Paşa Kasrını, bizzat Emirgûne yaptırmıştır. 1861 ile 1871 yılları arasında tahtta bulunan Sultan Abdülaziz, koruyu dönemin Mısır hıdivi İsmail Paşaya vermiştir. İsmail Paşa da 1871-1878 yılları arasında, günümüzde renkleri ile dikkat çeken, Sarı Köşk, Mavi Köşk ve Beyaz Köşk’ü yaptırmıştır. İsmail Paşanın vefatından sonra koru Satvet Lütfi Tozan’a kalmış ve nihayet 1940 yılında Lütfi Kırdar tarafından kamulaştırılarak, 1943 yılında tamamen halkın ziyaretine açılmıştır.

Emirgan Korusu, 472.000 m2 alana yayılmış olup, içerisinde aralarında Kızılçam, Veymut çamı, Fıstık çamı, Halep çamı, Japon kadife çamının olduğu 120 den fazla ağaç türü yer almaktadır. Ağaçların yanında içinde çeşitli balıkların olduğu yapay bir şelaleli havuz bulunmaktadır. Korunun tepesinde birbirine çok yakın bulunan iki gölet ve iki su aynası vardır. Göletlerin üzerinde ise süngerimsi taşlardan yapılan mağaralar yer almaktadır. Emirgan Korusu Dünyanın en eski metropollerinden biri olan İstanbul’un varlığını günümüze kadar sürdüren değerlerinden biridir.

Neyse bu kadar tarihsel bilgiden sonra size şunu söyleyebilirim ki, Emirgan korusu İstanbul’un içerisinde kalmış doğa ile iç içe bir bölge. Çocuklarınızla kendinizi atabileceğiniz ve haftasonunuzu en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz biçilmez bir kaftan. Bakın gerçekten söylüyorum oraya mutlaka uğramalısınız.

Kış aylarında gitmenizi açıkçası pek tavsiye etmiyorum. Çokça ağaç olduğu için soğuk olabilir. Yada gidecekseniz kalın kalın giyinip öyle gidin, biz öyle yapıyoruz 🙂

Emirgan Korusunun içerisinde ki parkı zaten çocuklarınız eminim büyülenecektir 🙂

Sevgiler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here