Ya Bebeğime Sütüm Yetmezse? Emzirme Problemleri

Henüz doğum yapmamış ananın doğum çantası için yada bebek için gerekli olan ihtiyaçlarının başını ilk olarak biberon çeker. Nedendir niçindir bilinmez ama biberon oldukça gerekli bir malzemeymiş gibi ilk sıralarda yer alır. Bu sıralar biberonun peşini bir de mama aldı. Çoğu doğum çantasının, yeni doğan için gerekli malzemelerin içerisinde mama gelir. Bebek daha doğmadan yiyeceği annesinin çantasında yer almıştır bile. Ne kadar da şanslı değil mi?

Hayır değil!

Ne gerek var?

Anne sütü ne güne duruyor? Neden biberon, mama doğum çantasının içine yeni doğan kıyafetlerinden önce giriyor ve en baş köşe de ki yerini alıyor?

Neden buna koşullandırılıyoruz?

Bu sıralar bizim minnoş kedimiz hamile. Ya 3 gün ya da 5 günü var gibi doğumuna. Yani doğdu doğacak yavruları. Kedilerin doğumu yaklaşınca memelerinden süt gelmesiyle anlayabilirmişiz ya bu sıralar göğüslerinde bir ıslaklık var. Karnını falan sevince elimize pıtır pıtır sular geliyor. He gelmese ne olacak? Doğum sonrasında 24 ile 48 saat içerisinde mutlaka gelecekmiş. Doğacak olan bebekler annesinin memesini emecek emecek sütlerini getireceklerdir, eminim!

Kedi düşünmüyor ki acaba yavrularımı nasıl doyuracağım diye! Neden düşünsün. Karınlarının doyacağından emin çünkü. Mamaymış biberonmuş nafile onun için.

Hiç mi yok biboronla beslenen kedi? Elbette vardır ama istatistiğe vurursak, bu rakam %5’i geçmeyecektir.

Veya annesi olmayan kediler için bu biraz problemdir. Hani sokak aralarında görürüz bazen nadir de olsa. Annesinin bırakıp gittiği yavrular. Küçücüktür. Fare kadar. Yardıma muhtaç, kimsesiz. Alırız. Evimize getirir minik bir biberon bulur, sütle beslemeye başlarız. Annesi yoktur yanında ama olsa buna da gerek kalmayacağına eminim.

Şimdi dön ve lütfen bak diğer canlılara. Ve güç kazan onlardan.

Hiç bir canlı yoktur ki bebeğini, yavrusunu sütü yavrusuna yetmesin. Hiç bir canlı yoktur ki doğum sonrası sütü gelmesin. Bunun için çaba harca. Çok ender durumlar yoksa olmamışsa hayatında sütünün geleceğine eminim. Buna sende emin ol. Sütün gelecek ve yavrunu düzenli olarak emzirdiğin müddetçe sütün bebeğine yetecek. Bunun için mamalara koşma. Anne sütü kadar değerli başka bir şey yok şu dünyada.

Kanser hastaları bile anne sütünde şifa buluyorken yavrunun tek ilacı senin sütün bunu unutma ve sık sık anımsa.

Sevgiler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here