Memeden Kesme Süreci: Memeden Aşkla Ayrılmak

İtiraf ediyorum; memeden kesme sürecini yazarken bile klavyeye elim ne kadar zor gittiğini size anlatamam. Bir yolun daha sonuna geldik sanıyorum, hissediyorum.

Uraz doğduğu zamanlardan beri çok bir memeye düşkün değil aslına bakarsanız. Başta 6-8 kere emiyordu, sonra yavaş yavaş 6 ya düştü sonra emmeler 4 e düştü 1 yaşından sonra 2 ye düştü derken bugün geceye kadar 3 gündür emmiyordu.

Teklif etmeye devam ettiğim halde hemde. Belki oyun daha cazip geldi belki de cidden artık emmek istemiyor. Uraz bunu kabul etmiş olsa da henüz ben bunu kabul edemiyorum. İlay’ın memeden uzaklaşma zamanlarını düşündükçe içim içimi yerken şimdi bir de Uraz çıktı. Oy sormayın aa dostlar. Cidden ben şuan böyle bir ayrılığa hazır değilim diyorum.

Karnımda bir yandan da Arden var aslına bakarsanız. Uzun uzun bir süre boyunca Tandem yapmayı düşündüm. Hatta artık baya baya odaklanmak üzereyken arkadaşımın İnstagram hikayesiyle bir mesaj almışım gibi kendime geldim. Arkadaşımın hikayesini kısa bir şekilde anlatayım; (minnoş çocuklarının isimlerini vermeden)

Çocuklarının arası 18 ay ve Ece tandem yapıyor. Aslına bakarsanız 1 numaralı oğlu 🙂 iki numaralı oğlu doğmadan çok süre önce memeyi bırakmış. Ama iki numara doğunca memeye olan ilgisi yeniden gündeme gelmiş ve meme meme diye sayıklamaya başlamış. Ece’de storysinde “Yakında kemik erimesi başlayacak yazmış iki çocuğununda memesinden emerken ki fotoğrafını paylaşarak.

Tabi durmadan hemen sordum tandem hakkında ki fikirlerini, direk sakın sakın dedi. Uraz’a yakında bıraktır. İki çocuk bir arada olmuyor. Meme emerken gözlerini oyuyorlar dedi. Tabi biraz mubalağ ile karışık olduğuna eminim ama cidden kıskanırlar. Ben bakıyorum bazen Uraz ve İlay’a da çok süper anlaşsalar bile bazen aynı koltukta yan yana bile oturamıyorlar. Uraz hemen “ıhh ıhh” ile ittiriveriyor İlay’ı.

Hemde şu var aslında. Arden doğduğunda Uraz 20 aylık olacak. Ehh neredeyse 2 yaşına yaklaşmış bir bebe olacak kendileri. Ardenle birlikte emdi durdu diyelim. Arden geldi 2 yaşına artık yavaş yavaş bırakma zilleri çalıyor diyelim yine. Peki Uraz, Arden 25 aylıkken yaşı neredeyse 4 yaşında olacak. Fazla geç değil mi sizce de?

Tamam bir de şöyle düşünelim; Arden doğdu ve Uraz’la tandem yapmaya başladılar. Her şey çok mükemmel yolunda ilerliyor. Ve Uraz’ın artık meme ile vedalaşma vakti. Amatabi Arden emmeye devam ediyor hala çokça. Eeee Arden emerken, Uraz’ın memeye by by demesi sizce ne derece mümkün? Hadi oğlum artık meme bitti şimdi Arden emecek her zaman en sevdiğin şeyi. Çoğu zaman seni rahatlatan varlığa artık dokunamayacaksın bile. Neden? Çünkü kardeşin küçük ve ihtiyacı var. Ama sen büyüdün ama hala 25 aylıksın!

Mantıklı mı? Değil. Asla değil!

Böyle çocuklar arasında kıskançlık yarattırır. Böylesi çocukları yıprattırır hatta çokça psikolojilerini bile bozabilir.

Tandem olayı bu bakımdan bana oldukça uzak artık.

Uraz şuanda neredeyse 16 aylık olacak. Zaten artık memeyi pek talep etmediği dönemlere girdik bile diyebiliriz. Tabi bazen “memu memu” diye sayıkladıkları oluyor ama totale baktığımızda memesiz günlerimiz çok daha fazla.

Şuan yapacağım en temel şey, öğlen uykusundan önce memesiz uyumasını teşvik etmek. Sonrasında da yavaş yavaş akşam uykuları öncesinde memesiz uyumasını sağlayacağım. Oy ama ben de tabi henüz hazır değilim Uraz’ın memeden ayrılmasına. Bence bu duruma bebeğin hazırlandığı kadar anneninde hazırlanması, sürece uyum sağlayabilmesi gerekli. Ben şuan o uyumu kendimde ne yazık ki göremiyorum. Biraz daha zamana ihtiyacım var. En azından kasım ayına kadar bir süre koydum kendime ve doya doya geçirmek bu iki ayı Uraz’ın göz bebeklerinin içine içine bakarak geçirmek istiyorum.

Seni çok seviyorum oğlum…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here