Kullan At Bebek Bezleri Zararlı mı- Yıkanabilir Bebek Bezleri

Doların artışıyla birlikte ve çocuk giderlerinin aile ekonomisini bir hayli zorlamasıyla birlikte yıkanabilir bebek bezleri yeniden gündeme şıp diye oturdu. Aslında giderlerden daha çok bebeklerin poposu düşünülünce, yıkanabilir bebek bezlerine geçen kimsenin ” Ahh ya ben yapamayacağım. Bu hiç bana göre değil” dediğini duymadım. (Alışma sürecini atlattıktan sonra diye de bir parantez açmak istedim.)

Öncelikle maliyetlerden başlayacağım sonrasında da kar zarar hesabı yapar olayı daha net anlarız;

60 Adet Organik bez 154 TL (4 numara)

Ayda neredeyse 1,5 paket bitirdiğimizi düşünürsek ayda 90 adet bez harcadığımız ortaya çıkıyor.

90 çarpı 12 =1080 lira yapıyor sene de.

Şimdi bu ücret iki çocuk olduğunda ki bizim şuan da öyle. İlay hala geceleri yatarken alıştırma külotu kullanıyor. Hemen hesap edelim;

60 lira alıştırma külotunun 20 adeti.

ayda 2 paket alıştırma külotu harcanıyor.

120 çarpı 12=1440 lira yapıyor senede.

1080+1440= 2520

Şimdi bir de 3. çocuğunuzun olduğunu varsayalım. Uraz da yaptığımız hesaplamanın aynısı 3. çocuğunuz içinde geçerli olabilir. Senede 1080 lira da 3. çocuğun kullan at bezleri yapıyor. Hadi şimdi 3 çocuğun bez maliyetini toplayalım…

1080+1440+1080=3600 lira yapıyor.

Tabi bu sadece 1 senenin maliyeti. Bir çocuk bezi bırakana kadar en az 3 sene geçiyor.

3600 çarpı 3=10800 lira 3 senenin maliyeti

Ne olur ne olmaz diye biz bunu düz hesap yapalım. 15000 TL bez parası çıktı gitti bile.

Tabi ki bu hesaplamalar organik bez için geçerli bir husus. Siz toplam hesabı yarı yarıya bölebilirsiniz. Yani şöyle; 15000/2=7500 TL üç çocuğunuz için harcayacağınız rakam olacaktır.

İki çocuğunuz varsa ve organik bez kullanmayı tercih etmiyorsanız da 3 sene için harcayacağınız kullan at bebek bezi cirosu ise;

2520 çarpı 3 = 7560 lira 3 senelik organik kullan at bez fiyatları

7500/2=3780 yani 4000 lira gibi bir rakam yapıyor.

Bence oldukça gereksiz olan bir rakam. Hadi şimdi yıkanabilir bezlerin 3 yıllık maliyetlerini hesaplayalım;

Babyneo bez iç bezi ile bilikte 40 liraya satılıyor. Diğer alabileceğiniz herhangi bir bezde aşağı yukarı 40 lira olacaktır ama biz yine de 50 yapalım düz olsun.

1 çocuk için en az 10 tane bez almalısınız 500 lira yapıyor.

2 çocuk için 10 tane daha alsanız 1000 lira yapıyor.

3 çocuk içinde 5 tane alsanız bence yeterli olacaktır.

Toplamda 25 bez için ödeyeceğiniz rakam maksimum 1250 lira yapar.

Kakalı bezleri temizlemek için 250 adet linerın paket fiyatı 80 lira. Bu paketlerden de 20 adet alsanız bence 3 sene boyunca pek hayli yetecektir. 20 adet liner fiyatı 1600 lira yapıyor. Haydi şimdi 3 çocuk için yıkanabilir bez maliyetlerini hesaplayalım.

1250+1600= 2850 lira yapıyor. 3 senelik bez maliyeti hemde 3 çocuğun bez maliyeti. Arada ciddi fark var değil mi? Hatta biz buna 3000 lira diyelim 150 liralıkta iç bez alalım 15 tane. Ve bitti. 3  çocukla 3 senelik bez macerasını 3000 liraya kapattık. Hadi atıyorum yıkanabilir bezler için toplamda 3 sene boyunca harcadığınız elektrik su parası da 1000 lira gelmiş olsun ki bu neredeyse imkansızdır size yıkanabilir bezlerin maliyeti 4000 lira edecektir. Kesinlikle kardasınız.

Şimdi bir de kullan at bezlerin zararlarına bakalım…

Kullan at bebek bezlerinin zararları nelerdir?

Bir kere şunu kabullenin, bu bezlerin hiç bir yararı yok. Aksine bezlerin içerisinde ciddi anlamda çocuklarınızın kısır olması için eklenmiş kimyasal maddeler mevcut.

Dioksinler

Bebek bezleri genellikle klorla ağartılıyor. Bu işlemin bir yan ürünü, dioksin grubu kimyasallar. Dioksinler, insan yapısı kimyasallar arasında en zehirli olanlardan. ABD Çevre Korumu Kurumu (Environmental Protection Agency) bu kimyasalları güçlü kanserojenler olarak sınıflandırmış. Dünya Sağlık Örgütü’nün (World Health Organization) bulgularına göreyse dioksinler karaciğer fonksiyonlarını etkileyebilir, bağışıklık, sinir ve hormon sistemini tahrip edebilir.

Sodyum poliakrilat

Bebek bezine emicilik kazandıran kimyasal. İdrarı çok etkili biçimde emiyor ve “bezin içine hapsediyor,” ama bu esnada sıvılar aracılığıyla bebeğin cildine de temas ediyor. Bu kimyasalın alerjiye ve solunum sorunlarına yol açtığını gösteren bulgular var. Bir süre öncesine kadar kadın tamponlarında da kullanılan kimyasal, ölüme yol açabilen toksik şok tehlikesi nedeniyle söz konusu ürünlerden çıkartılmış. Ancak bebek bezlerinde hâlâ kullanılıyor.

Bebek bezleri polipropilen ve polietilen maddelerden oluşan 3 ana tabakadan oluşuyor. Diğer birçok üründen farkı iç katman ile emici orta katman arasında kumaş bi tabaka var. Bu hem sıvıyı yayarak emici katmana iletiyor, hem de emici taneciklere karşı bebeğin cildini koruyor.

Süper absorbe edici polimer (SAP) hazır bezlerin tamamında bulunan bir ürün. Çoğunlukla petrol bazlı maddelerden üretiliyor. Bazı organik hazır bezler bitkilerden üretilen polimerleri kullanıyorlar. Bitkisel ya da değil, süper absorbe edici polimerlerin toksik olup olmadığıyla ilgili yeterli çalışma yok. Bez üreticisi firmalar bu maddenin insan sağlığına zararlı olmadığını savunuyorlar. 1980’lerde kadın tamponlarında SAP kullanımı toksik şok sendromuna sebep olmuş ve böylece tampon üretiminde SAP kullanımına son verilmiş. Ancak bez üreticileri SAP’ın temas ettiği bölge farklı olduğu için bu durumun bebekler için risk oluşturmadığını söylüyor. Toksik şok sendromunun sebebi bölgede bakteri üremesini hızlandırmasına bağlanmış. Bebeklerde toksik şok sendromunun oluştuğu herhangi bir vaka rapor edilmemiş.

Bezlerin içerisinde klor maddesi

Ağırtıcı havları beyazlatmak için kullanılan klorun üreme sistemine, bağışıklık sistemine, hormonlara zararlı etkileri bulunmaktadır. Ayrıca klor kansere sebep olmaktadır. O yüzden ailelerin klor içermeyen bez seçmeleri sağlık açısından çok önemlidir.

Bebek bezlerinde ki parfüm

Kötü kokuyu bastırmak amacıyla kullanılan parfümlerin çoğunluğu zararlı kimyasal maddeler içeriyor. Bezlerde kullanılan boyalar bebeğin cildini tahriş edebiliyor. Plastik bazlı bir materyal olan fitalatlar da üreme ve endokrin sistemine zarar veriyor. Bunların haricinde hazır bez içeriğinde bulunabilen tribütiltin ve uçucu organik bileşenler bebeğinizin organlarına zarar verebiliyor, vücudunda birikim yapabiliyor hatta obeziteye yol açabiliyor. Bebeğin sağlığı açısından kullandığınız bebek bezlerinin içeriğini kontrol etmek ve zararsız maddelerden oluşan bezleri tercih etmek çok önemlidir. Çoğu organik hazır bez ve kumaş bezlerde bunlar gibi zararlı maddeler kullanılmamaktadır.

Diğer kimyasallar

Bebek bezlerinde bulunan diğer kimyasallar arasında, boyalar, parfüm maddeleri ve plastikler var. Bunların içinde, hormon bozucu flalatlar ve kelimenin tam anlamıyla “ne idüğü belirsiz” kimyasallar var. Çünkü ticari sır kabul edilen parfümlerin içeriklerinin açıklanması gerekmiyor. Bunların çoğu, 3000′den fazla sentetik koku maddesinin içinden seçilen kombinasyonlarla yapılıyor. Petrol türevi kokular, alerjilere, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açabiliyor; solunum yollarını tahriş edebiliyor.

Bebek bezlerinin çevreye etkileri

Bir bebek kendi başına tuvalete gitmeye hazır olana kadar yaklaşık 6,000 hazır bebek bezi kullanır. Doğaya atılan bir bebek bezinin kaybolması için gereken süre neredeyse 400-500 yıl civarında. Bebek bezleri en çok tüketilen evsel atık listesinde üçüncü sırada. Doğada çözünmeyen çöplerin %30’unu bebek bezleri oluşturuyor. Bir bebeğin yıllık ihtiyacı olan bebek bezi malzemelerini, 130 kilo odun, 20 kiloluk petrol stoğu, 10 kilo klor sağlıyor. Masum çocuk bezlerinin yarattığı sonuçlar iklim değişikliğinden, doğal kaynakların kirlenmesine kadar uzayıp gidiyor.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Evet artık yıkanabilir bez şeyleri çoktan bitti gitti. Ama kullan at bebek bezleri bu kadar zararlı iken gerçekten yeni doğan bebeğinizin altınna Prima takabilecek misiniz? Yada Sleepy ya da Huggies?

Ben asla asla takmam takamam dedikçe sevgili çevrem amaaaan ne çok uzatıyorsun? Kimyasallardan bu kadar kaçamazsın. Artık hiç birimiz doğal bir yaşam yaşamıyoruz diyor. Evet kesinlikle çok haklısınız ama dünyayı pislik götürüyor diye çocuklarımı dünyanın pisliklerini yemeğe davet edemem. Gücümüz oldukça organik pazarları kullanır, gücüm oldukça da çocuklarıma ve aileme her zaman en doğalını bulmaya hedeflerim.

Size en basitinden bir örnek vererek bugün ki yazımı da burada noktalamak istiyorum.

Bu sabah evden çıktık. Ve Uraz sabah uyandığında kaka yapmamıştı. Biliyorum eminim diyordum ki kaka yapacak. Berkan’a rica ettim lütfen odadan bez getirebilir misin? Hemen eve çıktı bir tane bez alıp geldi. Tahmin edin getirdiği bez hangi cins bir bezdi?

Tabi ki Bambu Nature kullan at bebek bezleri. Her ne kadar organik olsa bile bezler gönlüm artık asla razı gelmiyor o pis naylon şeyleri poposuna takmaya. Lütfen gidip bezi değiştirir misin dedim? Aman ne olacak dışarı da kullan at bez kullansın dedi hemen eşim. Ben asla olmaz çocuklara onu takamayız dedim ve Berkan da şaşkın bir yüz ifadesi ile “Aaaa artık gerçekten bu bezleri kullanmak istemiyorsun sen” dedi ve  hemen aldığı bezi değiştirmek için eve koştu. İşte bende bu noktada anladım ki artık yıkanabilir bez  popolu çocuklarımın anası olmuşum bile 🙂

Sizde çocuğunuzun altına o naylon bezleri takmadan önce lütfen bir kez daha düşünün. Yıkanabilir bezlere geçerken 2-3 haftalık gibi bir alıştırma süresi var evet biliyorum. O süreci atlatabilirseniz, sonrasında her şey çok daha huzurlu bir şekilde ilerleyeceğine eminim.

Sevgiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here