Ana Sayfa Aile Hamilelik ve Doğum Ovulasyon Testi Nedir? Ovulasyon Testi İle Hamile Kalanlar

Ovulasyon Testi Nedir? Ovulasyon Testi İle Hamile Kalanlar

2021
0

Ovulasyon Testi Nedir? Ovulasyon Testi İle Hamile Kalanlar

Evlendiğimizde hemencecik çocuğumuz olsun diye hayaller kurarken, Tabi çocuğumuz olmadı. Nereden bileyim bende ovulasyon ne, yumurtlama ne? Sanıyorum ki ne zaman ilişki yaşasak hamile kalacağım 🙂 Hahahaha ne komik değil mi? İşte burada büyük bir eğitimsizlik var.

Ovulasyon nedir?

Ovulasyon(yumurtlama); yumurtalıkta döllenme bekleyen olgunlaşmış yumurtaların döl yatağından (fallop tüpleri) serbest kalması, çatlaması ile meydana gelir. Bu arada rahim, rahim mukozası ile yumurtaya hazırlanır. Genelde bu yumurta 12-24 saat yaşar. Genellikle 25 ila 30 gün aralığında düzenli adet gören kadınların çoğu, adet döneminin, 11’inci günü ile 16’ıncı günü arasında yumurtlar. Ama bazı istisnalar vardır ki, regli biter bitmez de ovulasyona girerken, bazı kadınlar regliye günler kala da ovulasyon yaşayabilir. Ve hatta bazı kadınlar bir ay içerisinde iki kere ovulasyon yaşar ve bu da oluşabilecek bebeklerin ikiz olabileceği olasılığını taşır.

Ovulasyon (yumurtlama) belirtileri, 

– Günlük akıntıda artış, akıntının sıvılaşması
– Vücut ısısında artış
– Tek taraflı kasık ağrısı ya da pelvik ağrı, kramp
– Göğüslerde hissedilen hassasiyet
– Karında şişkinlik hissi

Hamile kalmak isteyen kadınların ovulasyon dönemini düzenli olarak takip etmesi gebelik şansını artırır. Ama bana kalırsa bu takipleri ovulasyon programları ile takip etmekten ziyada ovulasyon kontrol testleri ile takip etmeniz daha doğru olacaktır.

İlay’a hamile kalmadan önce iki ay boyunca öyle bilinçsizce yaşadığımız bir cinsel hayatımız oldu. Sonra okudum araştırdım ve öğrendim, bir de ne göreyim 1 ay içerisinde hamile kalabileceğim sadece 3 günüm varmış. Oda yumurtalıklarım ve rahmim çok iyi çalışıyorsa. Ve yine o ovulasyona denk getirdiniz diyelim ilişkiyi. Heh tamam şimdi hamileyim diyemezsiniz. Ovulasyon zamanında birleşme ile hamile kalınma şansı da sadece %25 gibi bir rakam. Bu rakamı sizin sağlıklı rahminiz, güçlü yumurtalıklarınız ve yumurtalıklar ile birleşecek olan spermin de yeterince sağlıklı ve güçlü olması gerekmektedir.

Kadınlar yumurtlama sorunu yaşıyor, erkeklerde sperm kalitesi düşüyor. 100 yıl önce sperm sayısı mililitrede 120 milyonken, birçok erkekte rakam artık 15 milyon. Yani dünya giderek kısırlaşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, dünyadaki infertilite oranını yüzde 15 olarak veriyor. Yani bir yıl korunmadan cinsel ilişkiye girilmesine rağmen 100 çiftten 15’i çocuk sahibi olamıyor.

Kısırlığın başlıca sebeplerinden biride obezlikmiş. Vücut kitle endeksini 20 ila 25 arasında normal kabul ediyoruz. 25 ila 30 arasına hafif kilolu, 30’un üzerine obez diyoruz. Eskiden kısırlığın obezlerde görüldüğü düşünülürken şimdi artık hafif kilolu olanlarda da gözlendiği belirlendi.

Ama yinede ovulasyon testleri ile hamilelik takibi son derece kolay oluyor. Uraz’da ve 3. çocuğumda ovulasyon testleriyle hamile kaldım. Hatta kim bu testleri bulduysa bin kere şükrediyorum ona. Sayesinde melek gibi 2 çocuğum ovulasyon testleri ile sahip olmadığım da melek olan başka bir çocuğum var.

Ovulasyon (yumurtlama) testleri nasıl kullanılır?

Sizde mutlaka ovulasyon testlerinden alın ve reglinizden hemen sonra gerekirse her gün ve aynı saatlerde testleri yenileyin. Bir kaptaki idrarınızdan test çubuğuna 4-5 damla kadar koyun. Çok fazla damlatmanız testin dağılmasına ve sonuç vermemesine sebep olabilir dikkat edin. 5 dakika bekleyin ve sonucu okuyun. Test çizgisi kontrol çizgisiyle eşit koyulukta ya da daha koyu ise 24-48 saat içerisinde yumurtlama gerçekleşecek demektir. Eğer ikinci çizgi koyu renk değilse bu daha yumurtlama olmayacağını gösterir. Ertesi gün testi tekrarlamanız gerekir.

Test sonucu pozitif gösterdiği zaman cinsel ilişkiye girmeniz gerekir ki yumurtlama gerçekleştiğinde sperm ile karşılaşabilsin. Ovülasyondan önceki gün ve ovülasyon günü hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu zamanlardır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here