Hamileyken Bebek Emzirilir mi? Tandem Emzirme Nedir?

İnsanların en büyük korku ve endişesi 2 yıl geçmeden bir yeni bebeğe daha hamile kalmaktı. Tıpkı benim gibi. Ama bu hiç suretle beni korkutmuyor. Bebeğin zehirlenmesi, süt hormonlarının emzirilen bebeğe geçmesi sonucunda emzirilen bebeğin cinsiyet farklılığı yaşaması falan filan bunların hepsi yalan yanlış şeylerdir. Ve doğruluğu asla ve asla kanıtlanmamıştır. Bu konuda gönlünüzü lütfen rahatlatın, ferahlatın ve bebeğinizi emzirmek istediğiniz zamana kadar emzirin.

Bebek ile anne arasında ki iletişiminin kimsenin bozmasına izin vermeyin!

Şimdi sizlere “Emzirme Sanatı” kitabından yazılar aktarıyorum;

Hamile olmak tek başına emzirmeye engel değildir. Sütünüz hamilesiniz diye emen çocuğa zarar vermez.

Emzirme Sanatı isimli müthiş bir kitaptır bu kitap ve içerisinde emzirme ile aklınıza takılan, sormak isteyip sormadığınız ne varsa cevabını mutlaka bulabileceğiniz bir kitaptır. Kitabın yazarı La Leche League’dir. LaLeche Leagua aslında bir örgüttür. La Leche League, emzirmek isteyen kadınlara, destek, teşvik, bilgi ve eğitim vermeye kendini adamış, kâr amacı gütmeyen, her hangi bir mezheple bağlantısı olmayan uluslararası bir örgüttür.
Şuan kitap satış dışı ve basımı yok ama belki ikinci el şeklinde bulabilirsiniz. Mutlaka ve mutlaka alıp herkesin okuması gereken bir kitaptır bu kitap. Belki PDF ini bulabilirsiniz veya yine kitabın bilgilerini La Leche Leagua’nın sitesinde bilgieleri bulabilirsiniz.

Bazı anneler memelerin uyarılmasının emzirmeye bağlı olarak erken doğumu tetikleyeceğinden korkar. Emzirmek oksitosin salgılanmasını sağlıyor evet, ve oksitosin rahim kasılmalarında da iş gören bir hormon ancak emzirme sırasında salgılanan oksitosin miktarı, normal şartlarda, doğumu başlatabilecek seviyeye ulaşmaz. Ayrıca rahimdeki oksitosin reseptörleri hamilelik hormonu olan progesteron sayesinde gebelik boyunca inaktif kalır. Ara sıra hissedilen hafif kasılmalar olabilir, bu normaldir ve endişelenmeyi gerektirmez.

Anneleri düşündüren bir başka konu da hem rahimdeki bebeğin gelişimi, hem süt yapımı hem de kendi vücutları için gereken gıdayı alamama endişesidir. Vücudumuzun ne kadar muhteşem olduğunu, gerekeni yapabilecek kapasitede olduğunu unutabiliriz. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme, acıkınca yemek ve susayınca su içmek bu dönemde de yeterli olur. Neden mi? Çünkü normalden çok daha fazla acıkır, sürekli su içme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Boş mideyle emzirmek mide bulantısı da yapabilir.

4. veya 5. aylarda sütünüz kolostruma dönüşmeye başladığı için süt miktarında bir azalma olabilir. Konuşan çocuklardan öğrendiğimize göre sütün tadı da bu sıralarda değişebiliyor ama çoğu çocuk, benim kızım dahil, bundan hiç şikayetçi olmadan emmeye devam eder.

Yapmanız gereken bu durumda ki en iyi şey, 7. aydan sonra tek memeye düşmeniz gerekmektedir. Bunu da Tomris söylüyor. Biliyor musunuz, tanıyor musunuz bilmiyorum ama çok kral kadındır kendisi. İlay’a hamile kalmamla Tomris’in tüm emzirme notlarını okudum internette var olan. Google da aratıp sizde bulabilirsiniz Tomris’in emzirme notlarını. Eminim size de çok şey katacaktır. Tomris der ki; kolostrum sütünün oluşabilmesi için 7. aydan sonra tek memeden emzirmeniz gerekiyor. Bu sizin kolostrüm sütünüzün oluşmasını sağlayacak ve yeni doğan bebeğiniz doğduğu an sıkıntı yaşamadan emmeye devam edecektir.

Ve tabi en önemlisi kendinize güvenin. Asla ve asla sütüm yetmeyecek, 2. çocuğuma mama vereceğim, bebeğim zehirlenebilir korkularıyla bebeğinizi emzirmeyi asla bırakmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here