Hamilelikte Mide Bulantısı İle Baş Etme Yöntemleri

Hamile insanların olmazsa olmazıdır bu bulantılar. Ama bazı analar bu bulantılar konusunda öyle çok şanslılardır ki, bulantının “M” sini bilmezler. Ne çok özenirim öylesine bulantısız hamilelik geçirenlere.

Hamilelikte bulantılar genellikle bebeğin kalbinin atmasıyla başlar ve vücut bebeğe adapte olduğunda bulantılar yavaş yavaş azalmaya başlar. Bulantıların en temel sebebi hamilelikte Östrojen hormonu birden artmasıdır. Mide bulantıları genellikle 5-6 haftalıkken başlar ve 9. haftadan sonra da azalmaya başlar 12. haftadan sonrada çoğunlukla kayboluyor.

Şimdi madem midemiz çok bulanıyor bununla başa çıkmanın yollarını da bulmamız gerekli değil mi anneler?

  1. Eğer ki mideniz de reflü şikayetleriniz yoksa gün içinde içme suyuna limon dilimi koyup bekletin, birazını içine sıkarak için.
  2. Mide kapasitesini zorlamayın.
  3. Yanınızda mutlaka tuzlu şeyler bulundurun. Bana leblebi ve çubuk kraker çok iyi geliyordu.
  4. Midenizi bulandıran kokulardan uzak durun. Rahatsız eden kokular her ne ise; sigara dumanı, yemek kokusu, parfüm, egzost… Bunlardan uzak durmaya gayret edin.
  5. Küçük miktarlarda ama sık sık bir şeyler yiyin. Her iki saatte bir az miktarda tüketmek günde 3 büyük öğün yemekten çok daha iyi gelecektir.
  • İbrahim Saraçoğlu hamilelikte mide bulantısı için tarifi: Zencefil kürünü tavsiye ediyor. Zencefil kürünün yapımı için, 1 lira büyüklüğünde 2-3 tane zencefil bir bardak suda 7-8 dakika kaynatılır saat başı bir iki yudum içilir. Otobüs tutanlar küçük bir şişede kök zencefil çayını yanlarına alabilirler.
  • Donmuş meyveler: Bulantıyı engellemek için donmuş meyvenin buzunu emmek oldukça iştah açıcı olabilir.
  • Klima: Hamile kadınlara hava kolayca gelebilir çünkü bebek taşımak vücut ısısının yükselmesine sebep olabilir. Özellikle yazın evinizi, ofisinizi ve arabanızı mümkün olduğunca serin tutmaya çalışın. Serin ortamlarda bulunmak sabah bulantısını yüzde 40 oranında azaltıyor. Kesinlikle ve kesinlikle çok önemli bir detay ki bu özellikle benim gibi Antalya’da yaşayan analar için.
  • Erken saatte kahvaltı yapın: Uzun bir gece uykusunun ardından miden boş kalır ve midenin bulanma ihtimali artar. Hatta en iyisi yataktan kalkmadan ağzına atabileceğin kraker, kuru yemiş gibi yiyecekleri başucunda bulundurabilirsin.
  • Buz emmek: Yapılan araştırmalara göre mide bulantısı karşısında buz emmek, mideyi yatıştırıyormuş. Ben açıkçası henüz denemedim ama oldukça basit ve denenebilir bir yöntem.

Şu unutulmamalıdır ki, hamileliği çok çok zor geçen annelerin olduğu gibi mide bulantıları bir çırpıda biten annelerin varlığı da pek daim var. Kızımda bulantılarım beni resmen bezdirmişti. 12 hafta boyunca sadece ekmek ve sadece elma yiyebilmiştim. Baya zorlu bir dönemdi benim için. Ama bu kadar bulantımın olmasının en iyi yanı bir çırpıda sigaradan da tiksinmiş olmaktı. Sigara ile vedalaşmamı hala hatırlarım. Bu sene tam tamına 5 sene olacak bırakalı. Ne mutlu ki sigarayı bırakmama sebep olan yavrum İlay’a 🙂

Mideniz bulanıyor diye lütfen bitkisel de olsa ilaçlar kullanmayın. Mide bulantısı ilaçlarının içinde çoğunlukla zencefil oluyormuş, doktorum söyledi. İlaç kullanacağına zencefilli şeker ye ya da çayını iç dedi. Artık tıp literatürüne bile zencefilin mide bulantısına iyi geldiği eklenmiş, benden söylemesi.

Geçeçek güzel anneler. Oldu da geçmedi mi? Her şeyler evlatlarımız için. Dayanalım sabredelim. Bir kavuşunca minik meleklerimize 9 ay boyunca çektiğimiz tüm sıkıntıları unutuyorsunuz, inanın.

Sevgiler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here