Hamilelikte Cinsiyet Tahminleri

İlk çocuğum İlay’dı. Onda apayrı bir hamilelik yaşadım. Uraz da ikinci bebeğim onda da çok daha ayrı bir hamilelik yaşadım. Şimdi ki hamileliğim ise aynı oğlumda yaşadıklarımın aynısı. Hadi şimdi belirtilere bakalım ve ona göre karşılaştırma yapalım cinsiyet tahminlerinin doğruluğu ile ilgili…

 1. Göbeğin Şekli: Kızım da son derece yaygın bir göbeğim vardı. Oğlumda ise sanki karnımda bir top saklanmış gibi bir hamilelik yaşadım. Ne kalçalarım şişti ne göbeğim. Bu açıdan çok şanslıydım. Şimdi 12. haftadayım ve göbeğimin içerisine bir top yine saklandı 🙂
 2. Göbek Üzerinde Çizgi: Kız bebeklerde göbek üzerinden bir çizgi oluşuyor. çok ilginç ama gerçekten öyle. Erkek hamileliklerde o çizgi ya oluşmuyor ya da hamileliğin sonuna doğru oluşmaya başlıyor. Kızımda çizgi tüm hamileliğim boyunca benimleydi. Hatta hiç gitmeyecek diye de baya endişeleniyordum. Oğlumda o çizgi hiiç oluşmadı.
 3. Göğüs Uçlarının Kararması: Erkek bebek bekleyen annelerin göğüsleri kararmış. Ben buna inanmıyorum. Kızımda göğüs uçlarım simsiyah olmuştu ama oğlumda hiç bir değişiklik olmadı. Nitekim de yine hiç bir değişiklik söz konusu değil.
 4. Tatlı-Ekşi Aşermek: “Ye tatlıyı çıkar atlıyı, ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi” bence bu da külliyen yalan 🙂 Kızım da o kadar tatlı yedim ki… Hatta kızıma hamile kalmadan önce tuzlayıp limon falan yerken kızımda ekşiden midem bulanırdı. Oğlumda da tam tersi ne ekşiler yedim ne 🙂 Şimdi yine öyle. Erikler bir yandan olmamış şeftaliler bir yandan, kızılcıklar bir yandan gidiyor bende 🙂
 5. Göbeğin aşağıda ve yukarıda olması: Kızlarda göbek yukarıda, erkeklerde aşağıda olurmuş. Ne desem ki şimdi? Yine tutmadı teorem 🙂 Kızım da yukarı da oğlumda yukarı da oldu. Şimdi gelecek bebek erkek, oda yukarı da :)Hatta o kadar eminim ki evde doopler var onunla kalp atışlarını dinliyorum bazen onda bile bebeğin kalp atışları göbek deliğinin üzerinde çıkıyor.
 6. Annenin güzelleşmesi-çirkinleşmesi: “Kız bebekte anne çirkinleşir, erkekte güzelleşirmiş.” Bakın bu olay bence %90 doğru. Kızımda suratımda çok çil çıkmıştı, bir sürü sivilcem vardı ve kalçam da 3-5 çatlak oluştu. Ama oğlum da bunların hiç birisi oluşmadı.
 7. Çin takvimi: İşte bu test bir mucize. Genelde kim yapsa doğru çıkan bir takvimdir bu takvim. Ama listeden bakıp yaparsanız kafanız allak bullak olacaktır, eminim. Çünkü ç,n takviminde şubattan önce doğanlara 2 yaş ekleniyor, şubat sonrası doğanlara 1 yaş ekleniyor. Bu yüzden liste değişiyor ve kafa karıştırıyor. En mantıklısı otomatik hesaplayıcılar var. Onlarla hesaplamak. Ben öyle yaptım. Otomatşk hesaplayıcılarla yaptım ve 3 çocuğumu da tutturdu. Size bir sır vereyim mi? Artık insanlar Çin takvimi ile hamile kalıyorlarmış. Ona göre cinsiyet belirliyorlarmış. Benden söylemesi.
 8. Karbonat testi: Karbonat testi ile bebeğin cinsiyetinin de belirlenebildiği düşünülmüştür. Karbonatın üzerine hamilenin idrarı dökülüp bekletilerek yapılan testte karışımda kabarcıklar üste doğru çıkıyorsa bebeğin erkek olduğu eğer ki kabarcık oluşmadan küçük bir reaksiyon gösterirse de kız olduğu kabul edilmiştir. 
 9. Yüzük testi: Bu popüler cinsiyet testinde yüzüğe ip bağlayıp sırt üstü uzanıyorsunuz. Bir başka kişi sizin için yüzüğü ipinden tutup göbeğinizin üzerine sarkıtıyor. Eğer yüzük ileri ve geri hareket ederse oğlan bebek geliyor demektir. Yüzük daire çizerek hareket ederse kız bebek olacak anlamına gelir.
 10. Kalp atış hızı: Bebeğin kalp atışına göre cinsiyet tahmininde bulunulabilir. Teoriye göre kız ve erkek bebeklerin kalp atışları anne rahminde farklı oranlarda atar. Bir erkeğin kalp atışı 140 ya da altında olurken kızlarınki 140 ya da yukarısında olarak gerçekleşir. Ben bu teoreme de ne yazık ki katılamayacağım. Kızım da 144 çıkmıştı. Oğlumda da 140. Şimdi ki bebeğimde de 120 çıkmıştı. Hiç biri tutmadı yani 🙂
 11. Hamilelik bulantıları: Sabah bulantılarının fazla olduğu durumlarda kız bebek beklendiği yönünde tahminler vardır. Kız bebekler için ekstra hormonlar çalıştığından sabahları hatta gün boyu kendinizi daha kötü hissedebileceğiz söylenir. Belki bu doğru olabilir. Çünkü kızımda mide bulantılarım fazlayken oğlumda gece bulantıları daha fazlaydı. Ama şimdi ki bebeğimde (eğer değişmezse.) sabah bulantılarım daha fazla oldu.
 12. Kesenin şekline göre cinsiyet tahmini: 6-7 haftalıkken yani ilk kalp atışını duyduğunuzda aldığınız ultrason çıktısı verilen kağıtta bebek kesesine baktığınızda eğer ki kese yuvarlaksa bu kızınız olacağı anlamına geliyor. Eğer ki kese yuvarlak değil de, fasülye gibiyse bu da bebeğinizin erkek olacağı anlamına geliyor. Benim bu olay tüm çocuklarımda tuttu. İlay’ın kesesi yuvarlar, Uraz’ın kesesi fasülye gibiydi. Şimdi ki miniğimin kesesi de fasülye gibi..
 13. Kesenin içinde ki bebeğin duruş yeri: Kalp atışının duyulmasından sonra bebeğin ilk görülmesinden sonra yani, bebek kesenin sağ tarafına yakınsa kız olacağı söylenmekte, bebek kesinin sol tarafına yakınsa da erkek olacağı söylenmektedir. İşte bu bende de baya baya tuttu. Kızım kesenin sağ tarafında, oğlum ise kesenin sol tarafında tutunmuştu. Şimdi yine öyle oldu. Bebeğim kesenin sol tarafına tutulmuştu. Ama bu tahmine de bebek çok büyümeden yapılmalı. Çünkü bebek büyüdükçe kesenin ortasına doğru kayacaktır. O yüzden bebeğin ilk kalbini duyduğunuz ultrason fotoğrafıyla bunun karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

Tabi bunların hepsi işin esprisi. Ne olacağını yine de bebeğiniz 13. haftalık olmadan öğrenemezsiniz. Umarım istediğiniz cinsiyet gelir sizi bulur 🙂 Tabi yine de her şeyin başı sağlık.

Sevgiler…

1 YORUM

 1. Hamileliğimin son dönemlerinde dökülmem başlamıştı doğumdan sonrasında daha çok döküldü emzirdiğim için bir şey de kullanamıyordum ama doğal olan ve dökülmeyi durdurup bize zararı olmayan doğal keratin kullanmaya başladım tabi özel bir durumum olduğu için patentli olanından aldım güvenerek kullandığım patentli keratin sayesinde dökülme kalmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here