İzlanda, Sünneti Yasaklayan İlk Avrupa Ülkesi Oldu

0
585

İzlanda, Sünneti Yasaklayan İlk Avrupa Ülkesi Oldu

Ve müjdeeee! Sünetin yasaklanmaya başladığı ilk Avrupa ülkesi İzlanda. Tabi böyle bir şeyi ülkemizde beklemek zor çok zor ama en azından bir aşama. Gerçi Almanya’da erkekler için sünnet 14 yaşına kadar yasak. Yani dini boyutunu falan geçtim keşke sizde geçseniz ama işte olmuyor değil mi? Bir kere öyle şartlandırılmışsınız…

Bakın konuya dinsel boyuttan çıkıp o şekilde bakın. Olayın bütününü görün. Çocuğun vücudunu ona sormadan en azından haberi bile olmadan daha gözlerini yeni açmışken dünyaya pat diye kestiriyorsunuz. Birileri sizleri öyle bir şartlamış ki at gözlükleri ile bakıyorsunuz dünyaya. Yapmayın, eylemeyin!

Şöyle düşünün, anneniz meme kanseri. Çok yüksek bir ihtimalle size de geçecek. Sırf bu yüzden sırf bu olasılık yüzünden memenizi aldırır mısınız? Tabi ki hayır. Neden çünkü o sizin organınız. Hemde çok önemli bir organınız. Ama aynı şeyi sizin oğlunuza yapıyorlar. Hemde hiç oğlunuzun fikri alınmadan. Oğlunuzun penisini kesiyorlar. Küçücük bir kesi olsa bile kesiyorlar. Sebep ne peki? Yarın bir gün iltihap kapma olasılığı. Ne saçma!

Yarın kanser olma riskiniz olsaydı rahiminizi aldırır mıydınız?

Elbette hayır.

Eee niye çocuklarınızın bedenlerine siz karar veriyorsunuz? Böyle bir şeyin kararını verme yetisini kendinizde nasıl görüyorsunuz?

Görmeyin, yapmayın, etmeyin.

Sünnetin zararlarını açın, okuyun.

Sünnet ilk olarak Yahudiler de oluşmuş bir şeydir. Erkekler o kadar fazla ve kızlar azmış ki hadım olması için sünnet edilmeye başlanmış erkekler. Çünkü sünnet gerçekten cinsel olarak zevki azaltan bir şey. Şimdi dönün bir bakın sünnetsiz olan ülkelere, ne kadar az tecavüz vakaları. Bir de ülkemize bakın ne kadar çok sünnet vakaları.

Sünnet ile ilgili çıkmış en kapsamlı kitap, Kuraldışı yayınlarının Nilgün/Sünnet kitabı. Alın okuyun ve okutun. Belki hatanın kıyısından köşesinden dönmenize yardımcı olur.

İzlanda’da sünnet neden yasaklanıyor?

İzlanda’da sünneti yasaklayan yasa tasarısında “sünnetin erkek çocuklarının haklarının ihlali olduğu ve Birleşmiş Milletler çocuk hakları sözleşmesine aykırı olduğu” söyleniyor. Tasarının gerekçesinde erkek sünneti, çoğu Avrupa ülkesinde hali hazırda yasaklanmış bulunan kadın sünnetine benzetiliyor.

Tasarıda ayrıca sünnetin anestezisiz uygulandığı, ve çoğunlukla steril olmayan ev ortamlarında, ve tıbbi eğitim görmemiş dini liderler tarafından yapıldığı da kaydediliyor ve bütün bunların enfeksiyon ve bazı durumlarda ölüme varan sonuçları olabileceği belirtiliyor.

İzlanda tasarısında anne babaların çocuklarına dini rehberlik yapabileceği kabul ediliyor ama bu hakkın “hiç bir zaman çocuğun haklarını ihlal etmeye kadar varamayacağı” kaydediliyor.

Tasarıda dini veya kültürel sebeplerle sünnet olmak isteyen erkeklerin, “her yönüyle nasıl bir şey yaptırdıklarına akıllarının erdiği bir çağa geldiklerinde” sünnet olmaya karar verebilecekleri de öngörülüyor.

Sünneti yasaklayan yasa tasarısını hazırlayıp parlamentoya sunan merkez-sağ İlerici Parti’den Silja Dögg Gunnarsdottir, ülkede kadın sünnetinin 2005 yılında yasaklandığını, tıpkı bunun gibi erkek sünnetini de yasaklayan bir yasa bulunması gerektiğini söylüyor.

Gunnarsdottir, “Çocukların haklarından söz ediyoruz, inanç özgürlüğünden değil. Herkesin istediği şeylere inanmaya hakkı var ama çocukların hakları inanç özgürlüğünün önünde gelir” diyor.

Umarım tasarı kabul edilir. Umarım çocuk hakları biraz olsun daha uygarlaştırılır.

Amin …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here