Çocuklar Kaç Yaşında Konuşmaya Başlar?

Uraz şuan 8 aylık bir bebek. Aynı yaş grubu olduğu arkadaşlarının annelerini ise almış bir telaş gidiyor. Hayır zaten aslına bakarsanız ben alışığım bu konuştu, konuşmadı mevzusuna ama şimdi detaylıca bir bakayım da araştırayım çıkan sonuçları da sizinle paylaşayım dedim.

Şimdi arkadaşlar bir sakin olun. Hepinizin fizik derslerinden bildiği, tanıdığı Einstein var ya o bile 4 yaşına kadar konuşmamış. Ve bunun gibi bir sürü örnek var aslında. Bir Google’lasanız karşınıza çıkacak. Geç konuşma da aslında üstün zekalı bir insan olduğunuzu gösterebilir çünkü Disleksi hastalığının en temel belirtisi geç konuşma ve geç öğrenme. Çocuğunuz geç konuştuysa bence mutlaka zeka testi yaptırmalısınız. Belki de evinizde minik bir Einstein yetişiyordur belli mi olur…

Bebeklerin konuşma evreleri nelerdir?

Bebekler, hayatlarının ilk 12 ayında bebekler çevrelerinde duydukları sesleri anlamaya ve taklit etmeye başlarlar. Aynı zamanda erken dönemde çıkardıkları seslerin konuşma haline dönüşmesine yardımcı olacak fonetik sistem de gelişmeye başlar, bebekler konuşmaya başlamadan önce çıkardıkları seslerin özellikleri bakımından değişik evrelerden geçerler. Doğumdan sonraki ilk 6 hafta içinde çıkan sesler refleksif ihtiyaç anlatan seslerdir.

6 hafta – 4 ay arası “agu” ve gülme evresidir. 4–7 ay arası sesle oyun yapmaya başlarlar. 7–10 ay arası hece tekrarlarından oluşan sesler çıkarırlar. 11–13 ay arası değişik heceleri bir araya getirerek anlamsız konuşmalar çıkarırlar.

12–18. ay aralığı ilk 50 kelime evresi olarak anılır. Bu bebeğin 2.yaşına kadar 300, 3–4.yaşına kadar 500-1000 kelimeyi bulabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, bunlar klasik kitap bilgileridir ve çoğu bebeğin konuşma ve lisan gelişimi bu rakamlardan deviasyon (değişim) gösterir.

Çocuğunuzun geç konuşmasında başlıca temel sebepler nelerdir?

1. Bu durum kesinlikle genetik olabilir. Anne-baba geç konuşmuş olabilir. Genetik mirası mutlaka incelenmeli.
2. Üstün zekalı bir çocuk olabilir. Desleksinin belirtisi olabilir.
3. Fiziki şartlarınız yeniden gözden geçirilmelidir. (Kitap okumak, fazlaca Tv izletmek, fazla uyarana maruz kalınması vs.)
4. Dil ve konuşma gecikmesi genetik, duyusal, nörolojik veya nöropsikiyatrik bir bozukluğun sonucu olabileceği gibi, herhangi bir nedene bağlı olmaksızın da ortaya çıkabilen bir durum. Düşük doğum ağırlığı, erken doğum ve cinsiyet soru geç konuşabilme riskini de artırır

Erkek çocuklar daha mı geç konuşur?

Cinsiyet, konuşma gecikmesinde bir risk faktörü olabilir. Erkek çocuklar, kız çocuklara göre konuşmaya daha geç başlayabilir. Ancak tüm erkek çocuklar geç konuşur demek doğru değil.

İlay’ın mahallede erkek bir arkadaşı vardı. Ve İlay o zamanlar 26 aylık civarında falandır. Çocuk tek tek tüm arabaların modellerini biliyor, cadde sokak isimlerine kadar ezberliyordu. Çok ilginç hatta çok deli bir hafızası vardı 🙂 O zaman İlay’a bakıp “Acaba benim çocuğumun konuşmasında bir sorun mu var?” dediğimi bugün çok net bir şekilde hatırlıyorum. Ama yok. Çocuğunuzun cinsiyetinin erkek olması konuşmasını biraz geciktirebilir amaaa çocuğunuzun konuşmamasını sadece ve sadece erkek olmasına bağlayamazsınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here