Bebeklerin Memeyi Isırması Nasıl Önlenebilir?

Bebekler ilk doğduklarında damaklarıyla memeyi ısırırken bir sonraki aşama da dişlerinin çıkarken memeyi diş kaşıyıcı olarak kullandıkları aşamadır. Oy ne dertli bir aşamadır ne dertli.

İlk doğduğunda Uraz da İlay da baya baya kemirdiler mememin ucunu. Şimdi Uraz, mememi diş kaşıyıcı olarak kullandığı evresine geldi. Göğüs ucuma body değdiği anda bile baya canım acıyor. Gerisini siz düşünün artık.

2 gündür resmen emziremiyorum Uraz’ı. Peki bu süreçte ne yaptım?

İlk başta memeyi ısıran çocuğa tepki vermeyin diyor uzmanlar. Vermedim bir kaç gün tepki vermedim. Ama baktım ki işin içinden çıkamıyorum “böyle yapamazsın” olayına geçiverdim. Ama bu tepkim baya kötü oldu Uraz’da. Redetmeye başladı. Aslında kasıtlı olarak cart diye ısırmıyor ki bu bebe. Emmek isterken ısırıyor. Bence kesinlikle bunu istem dışı yapıyor. Çünkü, mememi ısırır ısırmaz direk çekiliyor ve ağlamaya başlıyor. Hal böyle olunca küçük parmağımı memenin içine koydum ve bu şekilde bir süre emzirmeye çalıştım ama bu sefer de daha fazla huzursuzlandı.

Madem öyle Uraz kucağımda birlikte ayağa kalktık ve bir de böyle emzirmeye devam ettim. Biraz iyi oldu gibiyse de pek işe yaramadığını itiraf etmeliyim.

Son yöntemim, Uraz memeyi ısırdığı an hafifçe burnunu sıkmak oldu. Uraz’ın burnunu sıktıkça bunu oyuna çevirdi daha çok ısırmaya başladı derken günler günleri kovaladı ve benim meme artık baya baya yara olmaya çoooktan başlamıştı bile.

O an için benim için en doğru karar Uraz’ı yatağa yatırıp uyku vaktinin geldiğini söyleyerek memesiz bir uykuya uğurlamak oldu. Biraz zor oldu ama memesiz uyudu.

Uyandığında ise doğru E-bebek’in yolunu tuttuk. Avent kelebek göğüs koruyucu aldım. Ve doğru eve geri döndük. Bu şekilde daha güvende olacağıma eminim 🙂

Akşam uykusuna yatmadan önce yine emzirme ritüelimize gelmişti sıra. Önce kelebek koruması olmadan verdim memeyi. Sonra ise kelebekli verdim memeyi. Başta baya yadırgadı. Hatta emmek falan istemedi ama sonra katlandı sanırım kaderine. Yavrum benim.

Tabi benim memeler hala beter haldeler. Body değince hala ve hala acımaya devam ediyor. Silverette gümüş kapaklardan mı alsam diyorum. Var mıdır kullanan aranızda acaba?

İnternette yorumlarına bakıyorum da gayet güzel geri dönüşler olmuş. Fiyatı baya pahalı. Acaba fiyatını hak edecek cinstten mi gümüş kaplar bilmiyorum. Ama denemekten de kendimi artık geri de bırakamıyorum. Nede olsa 3. çocuğu da düşünüyoruz artık 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here