Bebeğim Neden Uyumuyor? Bebeklerde Uyku Problemleri

0
911

Bebeğim Neden Uyumuyor? Bebeklerde Uyku Problemleri

Sesimiz, kalbimiz her şeyimiz bir atıyor be annecik. Gece 1500 kere uyanmalar, ruh gibi sağ gözüm kapalı bebeğimin yanına yürüyorum, ama sor bakalım nasıl yürüyorum, yürüyen ben miyim yoksa cansız, ruhsuz bedenim mi 🙂 Peki bu rüyamın en can alıcı noktasında “Aguu aguuu” diye bir bağırış bir ağlama sesiyle yerimden çılgınca fırlayıp direk yan odaya koştuğum senaryoyu, gecede kaç kere yaşıyorum haydi tahmin edin bakalım. Ben deyim 3 siz diyin 5 🙁

Offff çok fena aa dostlar…

Şu sıralar bir kitap okuyorum, ismi, “Uykusuz anne kalmasın”. Bir umuttur aldım.

 

“Uykusuz anne kalmasın” kitabının arka kapağında; 

Her çocuk uyur…

Uyku, yaşamsal bir ihtiyaçtır, özellikle de bebekler ve çocuklar için… En az beslenmek kadar ihmal edilmemesi, özenle üzerinde durulması gereken ve gelişimi destekleyen bir faktördür.

Peki ama kendi kendine uykuya dalmayan bebekler uyumakta zorlandığında ne olur?

Ya da anne ve babalar, çocuklarının uyku düzenini bir türlü kuramıyorlarsa, sorun nedir?

Tansu Oskay’ın kaleme aldığı Uykusuz Anne Kalmasın–Ağlatmadan Uyku Eğitimi annelerin kâbusa dönüşen “Çocuğum uyumuyor!” kaygılarını pozitif ebeveynlik yaklaşımıyla kolayca gideriyor.

Ağlatmadan uyku eğitimi diyor ya sırf bu yüzden başladığım kitabı, bir heyecanla okuyorum gidiyor. Bazı yerlerde yazar Tansu Oktay’ın yetersiz annesin! yargıları beni oldukça rahatsız etse de kitabı okumaya devam ediyorum. Bitmesine 40 sayfa falan var şu-anlık henüz yorum yapamıyorum ama kitap bitince ağlatmadan uyku eğitimi verebilir miyim? Hepimiz göreceğiz.

Uyku Eğitimi‘nin  cümle içerisinde geçmesi bile beni rahatsız ederken 2. çocukta acaba ağlatmadan uyku eğitimi verilebilir mi noktasına gelmiş bulunmaktayım. Zira artık vücudum fazlasıyla error vermek üzere.

Hayır böyle dolaşmamın ne bana ne de çocuklarıma bir faydası var aslına bakarsanız. Bu durumu bir hal yoluna koymam gerekiyor ama nasıl kara karar düşünme aşamasındayım.

İlk olarak geceleri uyandığında pış pış yaparak uyutmayı düşünüyorum. Meme teklif etmeyeceğim. Bizim oğlana su versem eminim yaygarayı basar ama denemeden de olmaz. Su da teklif edeceğim.

Bakalım beni neler bekliyor.

Umarım her şey güzel olur amin 🙂

1 Eğer ki Uraz’a kendi kendine uyumayı öğretebilirsem bunu öğlene de yansıtacağım ve umarım uzun süreçli bir şey olacak.

2. Bu aşama aslında diş çıkartma aşamasına gelmemeliydi ama böyle denk geldi. Tam dişleri çıkarken yani bana en çok ihtiyacı olduğu süreçte bunu yapabilir miyim bilmiyorum ama deneyeceğim. Bebeğinize kendi kendine uyumayı öğretirken, bebeğinizin diş çıkartma zamanına, hastalık vaktine, taşınma arifesine ve ailede yaşanılan olağanüstü sarsıntıların olduğu vakitlere getirmemeye çalışın. He bir de misafir gelecekse veya yolculuğa çıkacaksanız da kendi kendine uyuma olayını biraz erteleyin derim ben. O zaman çok daha zor oluyormuş çünkü.

3. Ve eğer ağlarsa Uraz’ı tek başına yatağa hapsetmek yerine önce sırtını pış pışlayacağım, baktım olmuyor ağlamaları son sürat devam ediyor o zaman kucağıma alıp sarılacağım. Yine olmazsa beyaz müzik falan açacağım ama olmuyor yeah deyip meme vermeyeceğim.

4. Ninni bu süreçte bebekleri çok sakinleştiriyor demedi demeyin Deneyin. Sizin sesinizi duyması bebeğinize pozitif moral veriyor.

İlay’da hiç böyle şeyler yapmadım. 18 ay boyunca gece emzirmeye devam ettim. İlay 18 aylık olunca yetti gayri artık deyip gece beslenmesini kesmiştim. İlk gece baya ağlamıştı 3 gün sonra İlay kendi kendine uyumayı öğrenmişti. Ama asla ve asla yalnızlığa terk etmemiştim. Bolca sarılıp memenin sabah geri geleceğini şuan da dinlendiğini söylemiştim. Zavallım 1-2 bakmıştı memeye süt var mı yok mu diye bir yoklamıştı sonra uyumuştu 🙁

Şimdi böyle ağlamalı bir sürece girmeye gücüm yok açıkçası. Umarım her şey düşündüğümden de kolay olur. Zira bu yolun başı da sonu da bence çok zor…

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here