Anne Sütü Ne Kadar Olmalıdır? Kaliteli Anne Sütü

Bu soruları sormayan anne var mıdır acaba aramızda? Yoktur bence. Sormayan çok az anne vardır ki o anne kategorisi de ya baya baya özgüven patlaması yaşıyordur ya da bence çokta umursamıyordur çocuğunun süt emmesini yada emmemesini. Nitekim de sütü geliyordur değil mi?

Peki karşılaştırma yaptığımız bu iki ana grupta sizce hangisi en doğrusunu yapıyor?

  • Sürekli “Acaba sütüm yetiyor mu? Mamamı versem? Çocuğum neden bu kadar ağlıyor. Kesin sütüm yetmiyor…” diyen analar mı doğru yapıyor, yoksa;
  • “Amaaaan ne de olsa emiyor işte. Azı zarar çoğu yarar diyen analar mı doğru yolda hiç düşündünüz mü?

Kesinlikle kategori 2. sırada yer alan analar çok daha iyi yapıyor. Hadi şimdi nedenlerine bakalım usulce,

Bir kere sütünün gelmesi tamamen ve tamamen sizin rahat ve yine rahat olmanıza bağlı bir durum. Tabi diğer etkenlerde çok büyük önem arz ediyor ama hiç bir şey ama hiç bir şey sizin durmadan sütüm, sütüm, sütüm demenizden çokta önemli değil.

Dur bir sakin ol.

Sütün gerçekten yetiyor. Yeni doğan bir bebeğin mide kapasitesi o kadar küçük ki. Yan tarafta göreceğiniz görsele dikkatlice bakın. İşte orada ki miktarlar bebeğinizin ihtiyaç duyduğu miktarın ortalaması. Bu durum bebeğinizin kg’suna göre değişiklik gösterebilir ama çokta bariz farklar oluşturmaz. Yani yeni doğan bebeğinizin gaz sancısı pek ala olacaktır. Siz bu ağlamaları yada bağırsak problemlerinin yarattığı kolik çağırışlarını göz ardı edip bunları, ” Sütüm yetmiyor yeeeahhhh” diyerek algılarsanız, çok yanlış yapmış olursunuz bilginiz olsun.

Bizim Venüs çok şükür ki bu hafta doğurdu. Ve bolca gözlem yapma fırsatım oldu. 1 gece de 7 tane bebek doğurdu. 2 si ölü oldu ve şuan 5 tane sağlıklı yavrusu var. 5 gündür sürekli yavrularının yanında yatıyor ki zaten doğum yapalı da sanıyorum ki 5 gün oldu. Bolca ten tene teması yapıyor. Bu süt akışını fazlalaştırıyor ve 5 tane yavrusuna da güçlü bir şekilde yetiyor. Ne mama derdi ne de acaba sütüm yetiyor mu kaygısı taşıyor. Var gücüyle onları emzirmeye çalışıyor. Eminim ki bunda en büyük etki Venüs’ün gün boyu memeler açık bir şekilde yavruların yanında yatması sebep oluyor. Sabah, öğle ve akşam hatta gece bile demeden o memeler kapanmıyor ( ki kapanması mümkün değil zaten 🙂 ) oflamadan puflamadan onları emziriyor. Yavrularını emziriyor, onlar uyuduğunda da evin içine girip 2 volta atıp yavrularının yuvasının önünde yatıyor.

İşte her şey aslında bu kadar basit. Bu süreçte daha güzel yemek yiyor ve bolca su içiyor. Su hayattır netice de değil mi?

Yeni doğum yapmış anne, lütfen canını sıkma. Bırak evin işi, düzeni, pası, kiri kalsın. Sen yavruna odaklan. Bolca sarıl ona. Tentene temas yapmayı unutma. Strese girme. Unutma ki bebeğinin bu süreçte litrelerce süt içmesine hiç mi hiç gerek yok. Sütün yetiyor ve yetmeye de devam edecek. Sen mükemmel bir annesin.

Yavrun uyuduğunda sende kıvrıl ve yat yanına. Uymak şifalıdır. Sende yavrunla birlikte şifanı al. Her şey hallolur, endişelenme. Yeni düzene çok yakında sende, yavrunda eşinde adapte olacaksınız. Bu süre zarfında, yavruna bol bol sarılmayı ve tentene teması yapmayı hiç ama hiiiiç ihmal etme…

Sevgiler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here